Beşiktaş'ta konut Türkiye ortalamasının 5.5 kat üstünde

Konut fiyatlarındaki artışın büyük bir hızla devam ettiği Türkiye genelinde, Ağustos ayında konutun ortalama metrekare fiyatı 2.805 TL olarak belirlendi. Konutun en pahalı olduğu ilçe Beşiktaş, 15.251 TL'lik ortalama ile ülke genelinin 5 katını aşan bir seviyeye ulaştı.

Beşiktaş'ta konut Türkiye ortalamasının 5.5 kat üstünde

Konut artışının büyük bir hızla sürdüğü Türkiye genelinde, Ağustos ayı itibarıyla konut metrekare ortalaması 2 bin 805 TL seviyesine yükseldi. Konutun en yüksek fiyatla satıldığı ilçe ise 15 bin 251 TL/metrekare ortalamasıyla Beşiktaş oldu. İlçedeki konut fiyat ortalaması böylece, Türkiye genelinin 5.5 katına yaklaşan bir seviyeye ulaşmış oldu. 

Türkiye'de konutun en pahalı olduğu ilçeler

Hürriyetemlak tarafından yapılan araştırmaya göre, Ağustos 2017'de İstanbul Beşiktaş'ta konut fiyatları yüzde 6 oranındaki artışla birlikte 15 bin 251 TL metrekare seviyesine ulaştı. Geçen yıla kıyasla Beşiktaş'ın üzerinde değer kazanan Beykoz ilçesinde ise 10 bin 141 TL/metrekare düzeyine ulaşıldı. Yapılan araştırmada konutu en pahalı olduğu ilçeler listesinin üst sıralarında yer alan bir diğer bölge ise Bakırköy oldu. Bakırköy'de konut fiyatları, geçen yıla kıyasla yüzde 11'lik bir artış yaşadı ve metrekare başına 9 bin 324 TL düzeyine ulaştı. 

Sarıyer ve Kadıköy ilk 5'te

İstanbul'un ve Türkiye'nin en pahalı konut sıralamasında ilk 5'e giren iki ilçesinden biri olan Sarıyer'de de geçen yılın Ağustos ayına kıyasla yüzde 2'lik bir düşüş yaşandı. İlçede ortalama konut bedelleri 8 bin 824 TL/metrekare düzeyine ulaştı. İstanbul'un konut sektörü açısından en pahalı semtlerinden biri olan Kadıköy'de ise fiyatlar geçen yıla kıyasla yüzde 1 oranında geriledi ve 8.133 TL/metrekare düzeyine ulaştı. 

İstanbul dışındaki en pahalı ilçe: Çeşme

Yapılan incelemelerde konutun İstanbul dışında en pahalı olduğu ilçeler sıralamasında ilk sırayı İzmir'in Çeşme ilçesi aldı. İlçede konut fiyatları geçen yıla kıyasla yüzde 17 gibi önemli bir sıçramaya tanıklık etti ve ortalama metrekare fiyatlarının 7 bin 83 TL'yi ulaştığı görüldü. İstanbul'un Beyoğlu ilçesi ise yüzde 9 oranında artış gösterse de Ağustos ayında Çeşme'nin altında kaldı. Beyoğlu ilçesinde konutun ortalama metrekare fiyatı 7.188 TL oldu. Türkiye'de konut fiyatlarının en yüksek olduğu diğer ilçeler, son bir yıldaki artış ve ulaşılan metrekare fiyat ortalamaları ise şöyle:

- Ataşehir: Ataşehir'de konut fiyatları son bir yıl içinde yüzde 1 oranında artış gösterdi. Ortalama metrekare fiyatı ise 6 bin 42 TL olarak ölçüldü.
- Adalar: İstanbul'un sahifiye semti konumundaki Adalar'da da son bir yıl içinde konut fiyatlarının yüzde 2 oranında artış kaydettiği görüldü. İlçede fiyatlar 5.985 TL/metrekare seviyesine ulaştı. 
- Şişli: İstanbul'un en önemli iş merkezi konumundaki Şişli ilçesinde de konut fiyatlarının son bir yıl içinde yüzde 1 gibi sınırlı bir artış yaşadığı görüldü. Şişli genelinde konutun metrekare fiyatları Ağustos 2017 itibarıyla 5.824 TL düzeyine ulaştı.
- Eyüp: İstanbul'un bir diğer değerli ilçesi ise Eyüp oldu. Eyüp son bir senedeki yüzde 33'lük değer artışına paralel olarak 5 bin TL / metrekare düzeyine ulaştı. 
- Üsküdar: İstanbul'un Üsküdar ilçesinde de Ağustos ayı itibarıyla konutun metrekaresi 5 bin TL seviyesine ulaştı. İLçede son bir yıllık artış yüzde 8 oldu. 
- Maltepe: Kadıköy'ün ardından İstanbul Anadolu Yakası'nda konut fiyatlarının en pahalı olduğu semt 4.231 TL/metrekare ile Maltepe oldu. İlçede son bir yıl içinde yaşanan konut fiyat artışı yüzde 2 seviyesinde...