Best13’ “Akıllı Belediyecilik Zirvesi” ile açıldı

BEST13, 26 Eylül Perşembe günü sektörün tüm bileşenlerini ve uzmanlarını 2. kez aynı çatı altında topladı

Best13’ “Akıllı Belediyecilik Zirvesi” ile açıldı

27 Eylül 2013 / emlakwebtv
Akıllı belediye binalarına dair en son teknolojiler İstanbul Teknik Üniversitesi profesörlerinden ve aynı zamanda Temiz Enerji Vakfı Üst Kurul Üyesi Prof.Dr.Filiz Karaosmanoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı “Akıllı Belediye Uygulamaları” panelinde belediyeler tarafından ele anıldı.

Belediyelerin tüm fatura ve ödemeleri internette yayınlanacak
Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcısı Tarık Yusuf Uçar: “Uygulamalarımızın tamamı artık şeffaflık, katılımcılık ve hesap verilebilirlik doğrultusunda şekilleniyor. İmar planlarının yapılması ve halk tarafından en ince ayrıntısına kadar halkla paylaşılması büyük rahatlık sağlıyor. Eskiden günde 800 kişi sadece “benim parselimin imar durumu nedir? “diye belediyeye geliyordu. Artık yeni sistemle evlerinden takip edebiliyorlar. Türkiye’de yeni bir uygulama var. Kimseye maliyeti dahi olmayan Türk kamu yönetiminin standartlarına göre üst düzey bir uygulama. Belediyenin tüm hesaplarını, faturalarını, fişlerini her gün internette yayınlayan bir sistem. Belediyenin günlük ödediği tüm faturalar görülebiliyor ve böylelikle halk belediyeyi bire bir takip edebiliyor. Belediyecilikte şeffaflık önemlidir. Bizlerin kamu yönetici olarak halka neyi nasıl sorgulayacağını öğretmemiz gerekiyor. Sancaktepe Belediyesi olarak şikayet ve önerilerini fotoğraf çekip gönderebilecekleri bir akıllı telefon uygulaması oluşturduk. Bununla hesap sorulabilirliğimizi arttırıyoruz. İnsanlarla paylaştığımız ara yüzler bizi korkutmaz tam tersi mutlu eder. Böylelikle daha az yanlış yaparız” açıklamasında bulundu.

Best13 katılımcıları “yüzde 100 arttı”
Bileşim Yayıncılık, Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Üstün; “Bugün ikincisinin açılışını yaptığımız BEST Fuarı, geçen yıla göre metrekare bazında yüzde 100’den daha fazla bir büyüme kat ederek 9000 metrekarelik alana yükselmiştir. BEST Fuarı ve Zirvesi inşaat müteahhitlik firmalarına, gayrimenkul yatırım ortaklıklarına, gayrimenkul yatırım ortaklıklarına, mimarlarımıza, bilişim sektörünün ilgili profesyonellerine, elektrik-elektronik taahhüt firmalarına, akıllı şehirler ve akıllı kamu hizmetleri ile ilgili çalışan kamu ve belediye yetkililerine bu sistemden faydalanan kullanıcılara yeni teknolojiler hakkında son gelişmeleri ve yenilikleri tek bir çatı altında izleme ve bilgilendirme olanağı sunmaktadır.

Akıllı belediyecilik uygulamaları ile Home Offıce sistemi daha da artacak
Pendik belediyesi bilgi işlem koordinatörü: “Teknolojik altyapı olmadan kenti geliştirmek çok zor. Kısa sürede işlemler dijitalleştirilerek teknolojik yenilikler yakalanmalı. Donanımsal alt yapıyı geliştirmek için bizler özel eğitimler aldık. Panoramik kent rehberini oluşturduk. Şehir 360 derece panoramik fotoğrafla tanımlandı. İnceleme için illa o arazi ya da binaya gitmeye gerek kalmıyor. Pendik Belediyesi olarak İSO 27001 belgesini alan ilk belediye olduk Türkiye’de. Bu sistemlerin tam oturması belediye başkanlarının desteği olmadan olmuyor. Akıllı belediyecilik uygulamaları ile home Office sistemi daha da artacak. Vatandaşlar belediyedeki tüm işlerini evden halledecekler” dedi.