Beştelsiz şehir parkı için askeri lojmanların tahliyesi bekleniyor

Zeytinburnu Belediyesi, Beştelsiz Mahallesi'ndeki askeri lojmanların Başakşehir'e taşınmasının ardından dev şehir parkının yapımı için çalışmalarına başlayacak. 94 bin metrekarelik yeşil alana sahip olacak proje "Millet Bahçesi" ismine sahip olacak.

Beştelsiz şehir parkı için askeri lojmanların tahliyesi bekleniyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Zeytinburnu Belediyesi, İstanbul'un en büyük şehir parklarından birinin dönüşümü için Zeytinburnu Beştelsiz'deki askeri lojmanların Başakşehir'e tahliyesini bekliyor. Başakşehir'de halen yapımı sürmekte olan askeri lojmanlara tahliye işleminin ardından 94 bin metrekarelik yeşil alana sahip olacak Millet Bahçesi için de ilk adımlar atılmaya başlanacak. 

Zeytinburnu'na 94 bin metrekarelik yeşil alan

İstanbul Zeytinburnu'ndaki askeri lojmanların tahliyesinin ardından yapımına başlanacak Millet Bahçesi için TOKİ ve Zeytinburnu Belediyesi çalışmalarına aralıksız biçimde devam ediyor. İnşaat çalışmalarının halen kent parkına dönüştürülecek arsa üzerinde ikamet etmekte olan ordu personelinin Başakşehir 5'inci Etap üzerinde yapımı sürmekte olan askeri lojmanlara tahliyesi ile birlikte başlayacağı bildiriliyor. Tamamlandığında Türkiye'nin en özgün sosyal donatı alanlarından biri olması beklenen ve Millet Bahçesi ismiyle anılacak olan projeyle ilgili bilgi alan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, kent parkı ile birlikte Zeytinburnu'nun çok önemli bir yaşam alanına sahip olacağını söyledi.

Beştelsiz şehir parkı için askeri lojmanların tahliyesi bekleniyor

Zeytinburnu'nda dev park projesi

Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın arasında imzalanan protokol ile yapım süreci başlayan Millet Bahçesi, yalnızca Zeytinburnu ilçesinin değil aynı zamanda çevre ilçelerin de en önemli sosyal alanlarından biri olma niteliğini taşıyacak. Projede şu etaplar yer alacak:

- 15 Temmuz Meydanı'nın hemen karşısına inşa edilecek proje, aynı zamanda bir toplanma yeri niteliğine de sahip olacak.
- Zeytinburnu ilçesinin her noktasından kolaylıkla ulaşım olanağının sunulacağı Millet Bahçesi kapsamında 3 bin 500 metrekarelik biyolojik gölete ek olarak 420 metrekarelik toplam 6 adet egzersiz istasyonuna yer verilecek.
- Renkli bitki deresi ve spor sahalarına sahip olacak projede farklı yaş gruplarına uygun toplamda 1.800 metrekarelik 3 adet çocuk oyun alanı ile 3 metre genişliğindeki 2 kilometrekarelik koşu parkuru da bulunacak.
- Millet Parkı, 3 metre genişlik ve 2 kilometre uzunluğunda bir koşu parkuru, 2 metre genişlik ve 3 kilometre uzunluğa sahip bir bisiklet yoluna ek olarak, 4 metre genişlik ve 2 bin 800 metrelik bir yürüyüş yolunu da bünyesinde barındıracak.
- Piknik alanları, 35 bin 300 metrekarelik yeşil alan ve toplam 33 metre genişliğindeki çim tepeler ile zenginleştirilecek projede ayrıca 4D sinevizyon merkezi de yer alacak. 
- 700 farklı bitki türünün koruma altına alındığı Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nin bir örneği olarak Şifalı Bitkiler Bahçesi'ni de barındıracak kent parkında, cami, açık teraslı büfeler, sosyal ve kültürel aktivitelere olanak tanıyacak alanlara da yer verilecek. 

Beştelsiz şehir parkı için askeri lojmanların tahliyesi bekleniyor

15 Temmuz Şehitleri'ne özel anıt

Millet Bahçesi ayrıca bünyesinde 15 Temmuz şehitleri anısına hazırlanan bir de anıt barındıracak. Anıt 15 Temmuz günü 66. Zırlı Tugay'da mücadele eden ve darbe girişimine verilen desteği engelleyen Şehit Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk ismiyle Millet Parkı'na dikilecek veZeytinburnu Belediyesi, şehit Albay Ertürk adına Türk bayrağı altında yer alacak olan Şehit Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk Köşesi yaptıracak.

Millet Bahçesi'ne kentin her yerinden kolay ulaşım

Millet Bahçesi'ne İstanbul'un her yerinden kolay ulaşım imkanı bulunacak. Akşemseddin tramvay durağına 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Millet Bahçesi,  Marmaray, otobüs ve minibüs duraklarına 5 dakikalık yürüme mesafesinde konumlanacak.