Beton zammı İzmir'de krize dönüştü

İzmirli beton firmalarının yüzde 30 düzeyindeki zammına tepki gösteren müteahhitlerin beton boykotu yarın(15 Ocak'ta) başlayacak. Karar doğrultusunda müteahhitler 30 Ocak'a kadar beton satın almayacak

Beton zammı İzmir'de krize dönüştü

İzmirli beton firmalarının yüzde 30'lere varan zam kararı müteahhitleri çileden çıkardı. Özellikle Torbalı bölgesinde faaliyetlerini sürdüren müteahhitler yarından (15 Ocak'tan) itibaren beton firmalarını boykot edeceklerini açıkladı. Boykot 30 Ocak'a kadar sürecek ve bölge müteahhitleri bu süre içerisinde herhangi bir satın alma işlemi yapmayacak. Diğer taraftan konuyla ilgili olarak harekete geçen Torbalı Ticaret Odası, Rekabet Kurumu'na zammın iptali ile ilgili başvurularını da yapmış durumda.

İzmirli müteahhitlerden gözdağı
İzmir'de beton firmaları tarafından alınan zam kararı, başta Torbalı'da faaliyet gösteren müteahhitler olmak üzere, bölgede küçük çaplı bir krize neden oldu. Torbalı Ticaret Odası öncülüğünde bir araya gelen  200 müteahhit, zam kararına tepki göstererek, yarından itibaren beton satın almama kararını vardı. Karar 30 Ocak'a kadar devam edecek. 

Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, beton zammının hiçbir makul gerekçesi olmadığını ve üyelerin hakkını savunmayı sürdüreceklerini söyleyen Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun: "Bu zammın geri çekilmesi için gereken her şeyi yapacağız..." dedi.

İzmir Torbalı'da konut fiyatları neden artıyor? Öğrenmek için tıklayın...

Torbalı'da senede 5 bin konut üretiliyor
İzmir'in ve Torbalı'nın çarkını inşaat sektörünün döndürdüğünü ve Torbalı'da yılda 5 bin adet konut üretildiğini vurgulayan Olgun, konuyla ilgili olarak Rekabet Kurumu'na başvurularını da yaptıklarını belirtti. Olgun, beton firmalarının geri adım atmaması durumunda da görüşmeler yoluyla sorunu halletmeye çalışacaklarını, ancak bunda da başarılı olunmazsa farklı yaptırımlar deneyeceklerini sözlerine ekledi.