Beyazıt Kütüphanesi Restorasyonu'na büyük ödül

Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renevasyonu'nu gerçekleştiren Tabanlıoğlu Mimarlık, LEAF Awards 2017'de Yılın Yenileme Çalışması Ödülü'ne layık görüldü.

Beyazıt Kütüphanesi Restorasyonu'na büyük ödül

Tabanlıoğlu Mimarlık, Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renevasyonu ile LEAF Awards 2017'de "Yılın Yenileme Çalışması-Refurbishment of the Year" Ödülü'ne layık görüldü. Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renevasyonu, daha önce de farklı organizasyonlarda ödül almaya hak kazanmıştı 

20 kategoride büyük ödüller sahiplerini buldu

Dünyanın en önemli mimari değerlendirmelerinden biri olarak kabul edilen LEAF Awards 2017 kapsamında toplam 20 kategoride büyük ödüller dağıtıldı. Dünyanın önde gelen mimar ve akademisyenlerinden meydana gelen jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonrasında Tabanlıoğlu Mimarlık, Beyazıt Devlet kütüphanesi Renevasyonu ile Yılın Yenileme Çalışması Kategorisi'nde büyük ödülünü almaya hak kazandı. İngiltere'nin London's Royal Horseguards Hotel'de düzenlenen Gala Gecesi'nde Ayça Vural Cutts, Tabanlıoğlu Mimarlık adına ödülünü Alan Crawford'un elinden aldı. 

Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renevasyonu'na bir ödül daha

LEAF Awards gibi uluslararası arenanın önemli ödüllerinin başırının somut bir göstergesi olduğunu ve Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renevasyonu'nun daha önce de Amerika Mimarlık Ödülleri ve WAF 2016 kapsamında ödüle layık görüldüğünü söyleyen Melkan Gürsel "Büyük bir özen ve titizlikle yürüttüğünüz bir çalışmanın böylesine önemli ödülleri birbiri ardına alması, bizlerde yaptığımız işin doğruluğu ve başarısı ile ilgili özel bir anlam taşıyor. Dolayısıyla aldığımız her ödül bizi gururlandırıyor, mutlu ediyor..." dedi. 

Tarihi doku, gelişmiş teknoloji ile korundu

Gürsel, Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renevasyonu'nda tarihi dokunun korunmasında gelişmiş teknoloji ve çağdaş sistemlerin katkısına dikkat çekerek, tarihi ve kültürel açıdan sembol nitelik taşıyan yapının yenilenmesinde mevcut dokununu korunması, restorasyonu, kütüphanenin içindeki değerli eserlerin muhafazasını hedeflediklerine dikkat çekti. Renevasyonun binanın daha işlevsel hale gelmesi ve daha aktif kullanılabilmesine yönelik bir strateji ile sürdürüldüğünü de dile getiren Gürsel: "Bu noktada gelişmiş iklimlendirme ve alt yapı teknolojileri çok önemli kazanımlar, avantajlar sağladı. Renevasyonun gerek hazırlık ve gerekse uygulama aşamalarında yürütülen titiz süreç, bugün bizlerin de gurur duyduğu önemli bir başarı ile sonuçlandı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz..." ifadelerini kullandı. 

Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nin kazandığı ödüller:

- Amerika Mimarlık Ödülleri- Restorasyon ve Yenileme Dalında Büyük Ödül
- Dünya Mimarlık Festivalı-WAF 2016- Yeni ve Eski Bina Kategorisinde Büyük Ödül
- LEAF Awards 2017 "Yılın Yenileme Çalışması-Refurbishment of the Year" Büyük Ödülü

LEAF'tan Tabanlıoğlu Mimarlık'a 3. ödül

Daha önceki zaman dilimlerinde farklı projeleri ile bir çok kez finale yükselen Tabanlıoğlu Mimarlık, 2014 yılında Esas Aeropark ve 2015 yılında Dekar Kongra Merkezi ile de Büyük Ödülün sahibi olmuştu. 

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

II. Sultan Beyazıt tarafından XVI. Yüzyılda inşa edilen ve yapımı 1506 tarihinde tamamlanan Beyazıt Camii Külliyesi'ne ait binanın, 1884 yılında dönüşümü ile kazanılan Kütüphane-i Umumi-i Osmani, devlet eliyle kurulan ilk kütüphane olma niteliği taşıyor. Kütüphane'nin bulunduğu yapı, Beyazıt Meydanı çevresindeki mutfak, ilkokul, hastane, medrese ve hamam gibi birimlerden oluşan kompleksin çorba mutfağı ve Kervansaray bölümlerinden oluşuyordu. Yarısı kitap olmak üzere 1 milyona yakın doküman barındıran kütüphanede yer alan kitapların 11 bin 120 adedi ise el yazması eserlerde meydana geliyor.