Beyazıt Meydanı projesinde son durum

Beyazıt Meydanı projesi kapsamında yenileme çalışmaları son sürat devam ediyor.

Beyazıt Meydanı projesinde son durum

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi simgelerinden biri olan Beyazıt Meydanı'nı yeniliyor. Beyazıt Meydanı projesi kapsamında belediye ekipleri, İstanbul Üniversitesi'nin ana kapısı önündeki, merdivenleri çalışmalar sona erene kadar kaldırdı. Ana girişi kullanamayan üniversite öğrencileri, şantiyenin etrafını çevreleyen tahta levhalara okullarına nasıl gidilebileceğinin krokilerini çizdi.

Beyazıt Meydanı'nın restorasyon projesi kapsamında, boşaltılması için 2013 yılında tebligat gönderilen ve mülkiyeti belediyeye ait civardaki tüm dükkânlar yıkılıp meydana katılacak. Meydan düzenlemesinin ilk etabında, yüksek araçların girişine izin vermeyen Darülfünun Alt Geçidi yenilendi. Yüksekliği 2.90 metreden 4.70 metreye çıkartılan alt geçidin ismi de Vezneciler Alt Geçidi oldu.

Alt geçitteki çalışmalarla paralel olarak başlayan Beyazıt Meydanı'ndaki çalışmalar da hız kazandı. Elektrik İdaresi'nden İstanbul Üniversitesi ana kapısına kadar olan bölüm tahta ve saç levhalarla kapatıldı. Beyazıt Meydanı'nın simgelerinden biri olan merdivenler geçici olarak söküldü. Öte yandan, Meydan'da bulunan tarihi Beyazıt Külliyesi ve Beyaz Camii'nde de restorasyon çalışmaları başladı.

Öte yandan, Haliç kıyısında, Unkapanı Köprüsü ile Metro Köprüsü arasındaki yeşil alana, 1956 yılında Eminönü-Unkapanı yolu genişletilirken yıkılan Mimar Sinan'ın Süleyman Subaşı Camisi de yeniden yapılacak.