Beykoz’dan 2B rayiç indirimi başvurusu

Beykoz Belediyesi, 2B arazilerinde bin TL'ye kadar yükselen rayiç bedellerini düşürmek amacıyla Maliye Bakanlığı'na başvuru yaptı

Beykoz’dan 2B rayiç indirimi başvurusu

23 Temmuz 2012

Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek, Dünya Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, 3.379 hektar 2B arazisi bulunan Beykoz'da rayiç bedellerin bin TL'ye kadar yükseldiğini belirterek, bunu düşürmek amacıyla Maliye Bakanlığı'na başvurduklarını söyledi.
2B arazilerinde rayiç bedellerin en yüksek olduğun ilçe olan ve bazı parsellerin metrekare fiyatı bin TL'ye kadar çıkan Beykoz'da 3 bin 379 hektar 2B arazisi bulunuyor.
Konu ile ilgili olarak Bakanlık ile temasta olduklarını bildiren Çelikbilek, "Biz rayiç bedellerle ilgili düşüncelerimizi söyledik. Eğer revize ederlerse makbule geçeceğini, alımın daha da kolaylaşacağını anlattık" dedi.
Çelikbilek, "Bin lira gibi mesela, ama o üç parseli ilgilendiren bir rakam. Ortalaması alındığı zaman rakam düşüyor ama buna rağmen biz mevcut fiyatların bölge halkının alım gücü ile orantılı olmadığını ifade ettik. Çalışma yapıyorlar, gözden geçiriyorlar" diye konuştu.

9 özel proje alanı
2B yasasıyla belediyelere verilen plan yapma yetkisi ve arazi kullanımındaki söz sahibi olma imkanından faydalanarak 9 özel proje alanı tahsis ettiklerini dile getiren Çelikbilek, 5'i Çavuşbaşı bölgesinde olmak üzere Gümüşsu, İnceköy ve Soğuksu  alanlarında özel projeler geliştireceklerini söyledi.
Çelikbilek, "Burası doğal sit alanı olduğu için TOKİ bu bölgede talepte bulunmadı. Ama daha bakanlıktan buranın izin tahsisi ile ilgili karar çıkmadı. Bakan alanları onaylarsa buranın projelerini biz yapacağız. Vatandaşa daha önceki satışta brüt parsel üzerinden yapılacak tahsilat, bu alanlarda direkt parsel üzerinden yapılacak. Böyle olunca vatandaşın cebinden çıkacak olan para daha azalacak" dedi.