Beylerbeyi Tüneli trafiğe açıldı

Üsküdar-Beylerbeyi hattındaki sahil trafiğini rahatlatması planlanan Beylerbeyi Tüneli bugün trafiğe açıldı

Beylerbeyi Tüneli trafiğe açıldı

Üsküdar-Beylerbeyi hattındaki sahil trafiğini rahatlatması planlanan Beylerbeyi Tüneli bugün trafiğe açıldı. 1970'li yıllardan bu yana kapalı olan Beylerbeyi Sarayı Tüneli ulaşıma açıldı. 

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen Beylerbeyi Sarayı Tüneli açılışında yaptığı konuşmada, Üsküdarlılar için bugünün tünelin açılmasından dolayı özel bir gün olduğunu söyledi. Tünelin çevredeki trafiği rahatlatacağını belirten Türkmen, tünelin açılışının 2016-2017 eğitim öğretim yılının başladığı güne yetişmesinin de önemli olduğunun altını çizdi. 

Uzunluğu 150 metre, yüksekliği ise 2.90 metre olan tünelin giriş ve çıkışı itibariyle toplamda 650 metrelik yol trafiğe açıldı.. Şu anda otomobil ve minibüs geçişlerine izin verilen tünelden, otobüs geçişlerine izin verilip verilmeyeceği ise henüz belli değil. 

Beylerbeyi Sarayı Tüneli

Sultan 2. Mahmud tarafından 1829-1832 yılları arasında yaptırılan Beylerbeyi Sarayı Tüneli, 1970'li yıllara kadar Üsküdar-Beylerbeyi sahil yolunu birbirine bağlıyordu. Beylerbeyi Sarayı'ndaki Set Bahçeleri'nin altından geçen tünel, müze ve sergi salonu olarak kullanımı sonrasında bugün yeniden trafiğe açıldı. Tünelin yeniden hizmete açılması ile 1.5 saati bulan Üsküdar-Beylerbeyi-Çengelköy hattı sahil yolculuğu süresinin 15 dakikaya düşürülmesi hedefleniyor.  Beylerbeyi Tüneli, sabah Beykoz-Üsküdar istikameti, akşam ise Üsküdar-Beykoz istikameti olarak tek yönlü hizmet verecek.