Beyoğlu Belediyesi, "Dünya Çevre Günü"nü gençlerle kutladı

Beyoğlu Belediyesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü gençlerin katıldığı ve geri dönüşüm temasını ön plana çıkaran bir etkinlikle kutladı.

Beyoğlu Belediyesi,

Beyoğlu Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde gençlere, okullarında toplamış oldukları atıkların nasıl geri dönüşüme kazandırıldığını anlatmak için Galatasaray Meydanı’nda etkinlik düzenledi. Öğrenciler, çevre günü etkinliğine ‘Daha Temiz Bir Dünya’ bırakmayı amaçlayan pankartlarla geldi.

Yaşanabilir bir dünya için
Yoğun katılımın olduğu etkinlikte gençler Anadolu Cam Sanayi AŞ. Tarafından kurulan şişe kumbaraya toplamış oldukları numune şişeleri attı. Atılan şişelerin nasıl bir işlevden geçip geri dönüşüme kazandırıldığı ise aşama aşama uygulamalı olarak anlatıldı. Camı geri dönüşüme kazandırmanın aşamalarını izleyen öğrenciler, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’la birlikte herkesi ‘Daha Temiz Bir Dünya’ konusunda uyardı.

Öğrenciler, toplamış oldukları cam şişelerin nasıl bir işlevden geçerek tekrardan raflardaki yerini almasını izleyerek öğrendi. Her türlü işlevden geçerek geri dönüşüme kazandırılabilecek atıkları okulda topladıklarını anlatan Emine Çelepoğlu, bu atıkların nasıl dönüşüme kazandırıldığını bilmediğini, burada izleyerek öğrendiğini, hiçbir zaman da unutmayacağını söyledi.

 Çevresindeki her insanı yerlere çöp atmaması için uyardığını söyleyen minik öğrenci, “Çevremizi her zaman temiz tutmalıyız. Kirli olduğunda hem kendimize hem de bütün insanlara zarar veriyoruz. Bu yüzden herkesi uyarıyorum” dedi.

En çok atık toplayan okullara ödül
Ambalaj Atıkları Kampanyası kapsamında en çok atık toplayan okullar ödüllendirildi. Atık pil kampanyası kapsamında ilk üçe giren okullara masa tenisi, laboratuar seti, lazerli yazıcı hediye edildi.

Etkinlikte çevre gününe özel tişört, şapka verilerek; şişe cam meyve suyu ikram edildi.