Beyoğlu Belediyesi'nin yeni hedefi Okmeydanı

Beyoğlu Belediye Meclis toplantısında alınan bir kararla Okmeydanı riskli alan ilan edildi. Prosedür kesintisiz biçimde işlerse, Okmeydanı'ndaki 5 mahallede yıkım işlemine başlanacak

Beyoğlu Belediyesi'nin yeni hedefi Okmeydanı

3 Haziran 2014/Emlakwebtv
Beyoğlu Belediye Meclisi, Okmeydanı ile ilgili çok tartışmalı bir karara imza attı. Beyoğlu Belediye Meclisi'nin oy çokluğuyla aldığı bir kararla semtteki 5 mahalle riskli alan ilan edildi. Prosedür kesintisiz biçimde işlerse, 5 mahalledeki  binlerce binanın yıkımının önü açılmış olacak. 

Hedefteki bina sayısı 5 bin 600
Radikal Gazetesi'nden Elif İnce'nin haberine göre 2 Haziran'da yapılan Beyoğlu Belediyesi Meclis toplantısında oy çokluğuyla alınan bir kararla, Okmeydanı'ndaki beş mahalle "Afet Yasası" adıyla bilinen 6306 sayılı Kanun kapsamına alındı. Haberde  CHP'li İrfan Karakuş'un ısrarlı taleplerine karşın bölgenin riskli ilan edilmesine gerekçe olarak hiçbir rapor paylaşılmadığı bilgisi aktarıldı. Karar CHP'li üyelerin muhalefetine rağmen, oy çokluğuyla alındı. Karakuş, "Mecliste riskli alan ilanı için gerekli zemin etüdü ve gibi bilimsel raporların kamuoyuyla paylaşılmasını istedik fakat hiçbir belge gösteremediler" dedi. 

Beyoğlu Belediyesi'nin 2013 verilerine göre Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Piripaşa ve Piyalepaşa mahallelerinde yıkımı planlanan bina sayısı 5 bin 600 civarında. Tabi öncesinde tasarının Bakanlar Kurulu Kararının alınması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilmesi ve riskli alan ilanının resmi gazetede yer alması gerekeccek. 

Belediye'nin rant oyunu
Riskli alan ilanına tepki gösteren Okmeydanı Çevre Koruma Derneği Başkanı Ali Çetkin, bir olağanüstü hal yasası olan "Afet Yasası"nın bölgeye adapte edilerek, yandaş müteahhitlere yüksek kar imkanı tanınmak istendiğini belirtti. "Belediye tapu dağıtımı adı altında, kendi arsalarımızı bize satmaya çalıştı ama bunun için en fazla 300 kişi başvurdu. Tapu Dağıtımına rağbet olmayınca Afet Yasası'nı devreye sokmaya karar vermişler. Ya dediğimiz yap, ya da seni sürerim diyorlar. Yasal hakkımızı sonuna kadar kullanacağız" dedi.

Bugüne dek Bakanlar Kurulu tarafından İstanbul için alınan riskli alan karar sayısının 24 olduğu belirtildi. Danıştayın bilimsel raporlar olmadan alınan riskli alan kararlarını ardı ardına iptal ettiğini de hatırlatan gazete, çok sayıda mahallenin itirazlarının görüşüldüğü davaların da hala devam ettiği bilgisini aktardı.