Beyoğlu ilçesinde Riskli Alan tartışması

Beyoğlu Belediyesi ile ilçede yaşayan vatandaşlar arasında tartışmalara konu olan mahalleler, Riskli Alan ilan edildi. Belediyenin nazım imar planı, daha önce, mahkeme tarafından iptal edilmişti

Beyoğlu ilçesinde Riskli Alan tartışması

Beyoğlu Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar arasında tartışmalara konut olan kritik mahalleleri de içine alan Riskli Alan kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 1 milyon 650 bin metrekareyi kapsayan alan içerisinde yaklaşık 80 bin kişi yaşamını sürdürüyor. 

Beyoğlu'nun 6 mahallesi ve kapsamlı Riskli Alan ilanı
Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Piripaşa, Piyalepaşa ve Kulaksız gibi mahallelerini kapsayan Bakanlar Kurulu kararı ile 1 milyon 650 bin metrekarelik bölge Riskli Alan olarak ilan edildi. Bu gelişme Belediye ile Okmeydana Çevre Koruma Derneği arasında yaşanan ve mahkemenin "Belediye'nin planlarını iptal" kararıyla sonuçlanan hukuki mücadelenin de devamı olma niteliği taşıyor.

Beyoğlu ilçesinde Riskli Alan tartışması

Mahkeme daha önce iptal etmişti
Daha önce Okmeydanı'nı Champs-Elysee yapacaklarını açıklayan Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın 30 ayrı adayı da içine alan büyük bir uzlaşma ile kentsel dönüşüm hamlesine girişmesi ise yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle başarısız olmuştu. Okmeydanı Çevre Koruma Derneği tarafından açılan davada da planların iptaline karar verilmişti.

Mahalleliler tepkili
Söz konusu girişimlerden şirayetçi olan bölgedeki vatandaşlar ise arsaların kendilerine Turgut Özel döneminde satıldığını anca mülkiyet haklarının Belediye tarafından tanınmamasına tepki gösterdi. Oluşan rant ile Belediye'nin kendilerinden zorla satın almak istediğini vurgulayan vatandaşlara karşın Belediye, bölgede yürütülecek proje kapsamında kişilerin istediklerini karşılayacak maddi güçlerinin olmadığı açıklamasını yapmıştı.