Beyoğlu kaçak inşaat cenneti

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi tarihi bölgelerde basit onarım tabelası altındı yürütülen kaçak inşaat çalışmalarının her geçen gün arttığı söyledi

Beyoğlu kaçak inşaat cenneti

Mimarlar Odası İstanbul Şube Sekreteri Ali Hacıalioğlu, özellikle tarihi bölgelerde yaşanan 'kaçak inşaat' çalışmalarının giderek arttığını söyledi. Hacıalioğlu, tarihi bölgelerde Kültür Varlıklarını Korumu Kurulu'ndan edinilmesi gereken izin süreciyle muhatap olmak istemeyen çok sayıda firmanın, belediyelerden aldığı 'basit onarım' izinleriyle inşaat çalışmasına girdiğini belirterek:

'Basit onarım adı altında alınan izinlerle çok daha büyük tadilet gerektiren işler yapılıyor. Böylece Korum Kurul'ndan alınması gereken izinler ve resmi süreç atlatılmış oluyor. Bu duruma özellikle de tarihi bölgelerde rastlıyoruz.' şeklinde konuştu.

Radikal'den Elif İnce'nin haberine göre  Cihangir'de tarihi bir apartmanın basit onarım izniyle duvarlarının kırıldığını tespit eden Koruma Kurulu inşaatı durdurarak firma hakkında suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili açıklamasında, davanın düşmek üzere olduğunu iddia eden restorasyon firması Karaören Mimarlık yetkili Eren Karaören, basit onarım dışında bir uygulama yapmadıklarını ve kurul kararının değişeceğini söyledi. 'Kurul bizden özür diledi, yeni karar çıkacak ve bu suçlamanın yersiz olduğu kurul tarafından onaylanacak.' şeklinde konuşan Karaören, Koruma Kurulu'nu laubali olmakla itham etti.