Beyttürk’ten yabancıya yeni konut projeleri

Yabancıya konut satışında iddialı şirketlerden Beyttürk İnşaat, Bursa Orhangazi’de 850-900 konutluk karma bir projeye başlıyor. Yalova ve Orhangazi’de arsaları bulunan şirket, İstanbul’da ise Gaziosmanpaşa ve Kağıthane’de kentsel dönüşüme odaklanacak. Beyttürk, 2016’da Bursa ve İstanbul’da 3 bin 500 konuta satışa sunmaya hazırlanıyor

Beyttürk’ten yabancıya yeni konut projeleri

Körfezli yatırımcının tercih ettiği bölgelerin başında yer alan Bursa’nın Yalova bölgesine, yeni yeni bölgeler ekleniyor. Yabancıya konut satışında iddialı şirketlerden Beyttürk İnşaat, Bursa’nın Orhangazi ilçesinde yapacağı yatırımlarla yabancıya konut satışında yeni bir destinasyon oluşturmayı hedefliyor.

Orhangazi’ye 900 lüks konut

Orhangazi ve çevresinin öncü yatırımlarından birine imza atacak olan Beyttürk inşaat, Orhangazi Belediyesi’nden 9 milyon TL’ye satın aldığı yaklaşık 32 bin metrekarelik arsaya 900 konut inşa edecek. Beyttürk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, Bursa Orhangazi projesinin, karma konsepte, bölgenin tek lüks projesi olduğu bilgisini vererek, “Yatırım amaçlı konut alacak yerli ve yabancı yatırımcıları hedeflediğimiz projemizde stüdyo, 1+1 ve 2+1 daireler yer alacak. Projemiz 90 milyonluk yatırımla hayata geçecek. Bölgede arsa stoğumuz bulunuyor. 2023’e kar burada 500 milyon doların üzerin yatırım planlıyoruz” diye konuştu. Projenin yapımına 30 Temmuz 2015'te başlanması teslimlerin ise Aralık 2017’de gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Beytürk 2016’da İstanbul’da

2016 yılının başlarında Beyttürk markasıyla İstanbul’da da konutlar üreteceklerini açıklayan Barman, “Beytürk markamızı 2016’da İstanbul’a taşıyacağız. İstanbul projelerimize2016’nın ilk çeyreğinde başlamayı planlıyoruz. Özellikle Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm alanı ve Kağıthane ile ilgileniyoruz. 2016 içinde Orhangazi’de 2 bin 500, İstanbul’da bin olmak üzere toplam 3 bin 500 konutu satışa sunmuş olacağız” dedi.

Körfez’in zengini Londra’ya gidiyor

Körfez’in büyük yatırımcıların Türkiye’yi değil Londra’yı tercih ettiğini anlatan Barman oraya gidiyor. Türkiye şu anda, Körfez yatırımlarından çok küçük bir pay alabiliyor. Bugün Türkiye’ye yatırım yapan Körfez ülkelerinin vatandaşları B ve B+ gelir düzeyine sahip vatandaşlar. Körfez’in üst gelir grubu, zenginleri Türkiye’ye gelmiyor. Bu yatırımlar Avrupa’ya gidiyor. Türkiye’nin Körfez’in büyük yatırımcılarını çekmeye ihtiyacı var” dedi.

Araplar yatırım için almaya başladı

Türkiye’den konut alan Körfezlilerin yapısında değişim yaşandığına ve ikinci evreye geçildiğine işaret eden Barman, “İlk etapta Türkiye’den konut alan yabancılar oturmak için alıyorlardı.  Bu insanlar Beylikdüzü, Esenyurt, Ispartakule, Yalova, Sapanca, Trabzon’da zaten oturmak amacıyla konutlarını aldılar. Bundan sonraki süreçte artık Körfez vatandaşları oturmak için değil, yatrım amaçlı konut alıyorlar” dedi.

Rakibimiz Bosna Hersek

Yabancıya konut satışında Bosna Hersek’in Türkiye’nin en önemli rakiplerinden olduğuna değinen Barman, “Yatırım amaçlı konut alımında Körfezli yatırımcıların Bosna Hersek’i tercih ettiğini görüyoruz. Çünkü yatırımcı açısından ucuz konut şu anda Bosna Hersek’te üretiliyor. Bugün Körfez’e metrekarsi, 5 bin, 6 bin, 10 bin TL’den konut satabileceğimiz düşüncesindeysek bu tamamen yanlış bir algı. Bizim üreteceğimiz konutların metrekaresinin 4 bin 500 TL’lerin altında olması gerekiyor. Böylelikle Körfezli yatırım amaçlı konut alıcısını rahatlıkla Türkiye’ye çekebiliriz” dedi.