Bina maliyetleri yükselmeye devam ediyor

TÜİK, Temmuz-Eylül 2015 dönemine ait Bina İnşaatı Maliyet Endeksini açıkladı. Rapora göre, bina inşaat maliyetlerindeki yükselme, bir önceki döneme kıyasla yüzde 1.1 oranında gerçekleşti

Bina maliyetleri yükselmeye devam ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yılda dört kez açıkladığı Bina İnşaatı Maliyet Endeksi'nın Temmuz-Eylül 2015 dönemine ait sonuçları açıklandı. Rapor, bina inşaatı maliyet endeksinde Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1.1 oranında artış yaşandığını gösterdi. Bu artış bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5.8 oldu. Dört çeyrek ortalamalarına göre artış yüzde 6.9'luk bir yükselme tespit edildi. 

 

Bina maliyetleri yükselmeye devam ediyor

 

Bina inşaat maliyetlerinde korkutan yükselme
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Bina İnşaat Maliyeti Endeksi, 2015 yılının Üçüncü çeyreğinde bina maliyetlerindeki yükselmenin önemli bir ivme kazandığını ortaya koydu. Artış geçen çeyreğe göre yüzde 1.1 olarak gerçekleşti. Ancak bu oran, geçen yılın aynı dönemine ve dört çeyret ortalamalarının kıyaslaması sonrasındaki kıyaslamaya göre çok daha ciddi bir ivme gösterdi. İnşaat maliyetlerinde 2014'ün üçüncü çeyreği ile 2015'in üçüncü çeyreği arasındaki kıyaslamada yüzde 5.8'lik bir artış, dört çeyrek ortalamalarına göre yüzde yüzde 6.9'luk yükselme tespit edildi. 

Bina maliyetindeki yükselmenin nedeni
Bina İnşaatı Maliyet Endeksi'nde yaşanan yükselme, işçilik, malzeme gibi endekslerdeki yükselişinden kaynaklandı. 2015'in üçüncü çeyreğinde işçilik endeksindeki artış, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2.3 oldu. Malzeme endeksindeki artış ise yüzde 0.8 oldu. Bu artışlar geçen yılın aynı dönemine kıyasla işçilikte yüzde 8.2, malzemede ise yüzde 5.1 olarak gerçekleşti.