Binalar kimliklerine kavuşuyor

Enerji Verimliliği Kanunu’na göre binaların 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu. Peki Enerji Kimlik Belgesi nedir? Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

Binalar kimliklerine kavuşuyor

BES Enerji ortaklarından Serkan Emin, toplam 8 milyondan fazla bina olmasına rağmen, Enerji Kimlik Belgesi alan bina sayısının 220 bini geçmediğine dikkat çekti. Emin “Bu konuda farkındalığın az olması kadar, belgenin nereden ve ne kadar zamanda alındığına ilişkin bilgi eksikliğinin de rolü bulunuyor. Bu amaçla kurduğumuz enerjikimlikbelgesi.com ile çok hızlı bir şekilde belge sahibi yapıyoruz” dedi.

Türkiye’de 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na göre mevcut binaların 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alması zorunlu. Ancak resmi rakamlar Türkiye’nin enerji verimliliği konusunda çok yavaş yol aldığını ortaya koyuyor.

BES Enerji ortaklarından Serkan Emin, Türkiye’de 8 milyondan fazla bina olduğu tahmin edilmesine rağmen, EKB alan bina sayısının 220 bin adedi geçmediğine, bunun da ancak yüzde 2’lik bir orana denk geldiğine dikkat çekti. 

Enerji Kimlik Belgesi Sahibi Bina Sayısı 220 Bin

Türkiye’nin bu alanda yavaş yol almasının birçok nedeni bulunduğunu anlatan BES Enerji Kurucu Ortağı Serkan Emin, bunların başında ise kamuoyunda yeterince farkındalık oluşmamasının ve bilgi eksikliğinin geldiğini söyledi.

Serkan Emin 

Serkan Emin, “Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanmalı ve inşa edilmelidir. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskan ruhsatı alamamaktadır. Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yoktur. Ancak, bu binaların da 2017 yılına kadar mutlaka Enerji Kimlik Belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Buna rağmen, hem yeni yapılmakta olan hem de mevcut binaların belge alma hızı oldukça yavaş. Oysa maliyetler korkulacak boyutta değil. 8-10 katlı bir bina için yerine ve daire sayısına göre değişmekle birlikte 500-1,000 TL arasında bir bedelle kimlik belgesine ulaşılabiliyor” dedi.

EKB Hızla Elinizde

Kamuoyunda belgenin nereden ve ne kadar zamanda alınacağı konusunda bilgi eksikliği olduğunu da anlatan Serkan Emin, bu nedenle BES Enerji olarak belge alımını hızlandırmak ve kamuoyu bilgilendirmek amacıyla www.enerjikimlikbelgesi.com’u hayata geçirdiklerini belirtti.

Serkan Emin, “Söz konusu sitede, belge talep formunu dolduranlar en güvenilir, en hızlı ve en kolay yoldan EKB’ye erişebiliyor.  Kısa bir süre içerisinde yetkili uzman personelimiz Enerji Kimlik Belgesi’ni düzenliyor. Mevzuat konusunda bilmek istedikleriniz, bu konuda en fazla sorulan sorular ve yanıtları, referanslar ve daha fazlasını, konusunun uzmanları tarafından hazırlanan güvenilir platform, www.enerjikimlikbelgesi.com’dan bulabilirsiniz” yorumunu yaptı.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Söz konusu kanuna bağlı olarak çıkartılan, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre, enerjinin verimli kullanılmasını ve çevrenin korunmasını sağlamak için her binanın asgari enerji ihtiyacı ve tüketiminin sınıflandırılmasına ilişkin kimlik belgesi alması gerekiyor. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) isimli bu belge binanın asgari enerji ihtiyacını, tüketimini, sera gazı salım seviyesini, yalıtım özelliklerini ve ısıtma-soğutma sisteminin verimiyle ilgili bilgileri içeriyor.

 

EN FAZLA ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALINAN ŞEHİRLER

 

Şehir

EKB Alan Bina Sayısı

İSTANBUL

47,178

İZMİR

22,084

ANKARA

16,277

ANTALYA

11,661

BURSA

10,499

MUĞLA

9,417

KOCAELİ

8,235

Türkiye Geneli

219,903

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

enerjikimlikbelgesi.com hakkında:  www.enerjikimlikbelgesi.com

enerjikimlikbelgesi.com, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimlilik Danışmanlık (EVD) Şirketi olan BES Enerji Danışmanlık firmasına ait bir online platformdur. Bünyesindeki EKB Uzmanları ve SMM belgesine sahip mühendisler vasıtasıyla hem mevcut hem yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenleme hizmetleri sunmaktadır.

 

BES Enerji firması 2009 yılında kurulmuştur. Firma, hizmetlerini binalarda enerji verimliliği başlığı altında toplamaktadır. BES Enerji çalıştığı projelere enerji verimliliği kriterlerini en mükemmel şekilde entegre edebilmek adına bünyesindeki uzmanlarla tam kapsamlı çözümler sunar. Bu konuyla ilgili  hizmet veren Türkiye’de kurulmuş ilk firmalardan birisi olan BES Enerji, yurtiçi /yurtdışı tecrübesi ve verdiği hizmetlerin kapsamıyla sektörde farklılaşmıştır.

 

BES Enerji’nin verdiği hizmetler genel olarak;

 

  • Enerji Kimlik Belgesi Düzenleme hizmetleri
  • Binalarda enerji verimliliği etüt ve fizibilite çalışmaları
  • Çevre dostu bina değerlendirme sistemleri danışmanlığı ve denetlemesi (LEED ve BREEAM)
  • Mühendislik hizmetleri (Enerji ve Günışığı Modellemesi, Commissioning)

 

olarak sınıflandırılabilir.