Binalarda yangın riski arttı

TÜYAK Onursal başkanı Prof Kılıç, yangın kontrolleri ve itfaiyenin rolünün azaldığı yeni düzenlemeyi eleştirdi. Kılıç: "Yeni binalarda yangın riski yükseldi..." dedi

Binalarda yangın riski arttı

Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı Onursal başkanı Prof Kılıç, yangın kontrolleri ve itfaiyenin rolünün azaldığı yeni düzenlemenin yeni binalarda yangın riskini yükselttiğini açıkladı. 

Yangın riski ciddi boyutlarda
Kılıç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayımladığı genelge doğrultusunda, İstanbul’da da 1992 yılından beri devam eden yangın projelerinin itfaiye elemanlarınca kontrolü uygulamasına son verilmesini eleştirerek, bundan böyle yangın projelerini her ilçenin kendisinin yapmasının yeni yapılan binalarda çok ciddi yangın risklerine sebep olabileceğini söyledi. “Yangın riski her geçen gün artacak”

Ülke genelinde 2002 yılında yürürlüğe giren, "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik"in günümüzde özellikle yüksek binalarda uygulandığını da hatırlatan Kılıç, proje incelemesi ve iskân kontrolleri İtfaiyelerden alındığı için bundan sonra yönetmeliklerde yer alan birçok hususun pratikte uygulanmayacağını belirtti. “İnşaat müheahhitleri ilçelerden projeleri istedikleri gibi çıkaracaklar deyim yerindeyse istedikleri gibi at oynatacaklar ve her geçen gün yangın riski artacaktır” diyen Kılıç, yerleşim merkezlerinde meydana gelen yangınların sayısı ve çıkış nedenlerinini; şehrin nüfusuna ve alt yapısına, halkın eğitim seviyesine, kişi başına tüketilen enerji miktarına ve enerji türüne bağlı olduğunun altını çizdi. Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'nin birçok yerleşim merkezinde, insan sayısı, bina sayısı, işyeri sayısı ve tüketilen enerji miktarı artarken yangın sayısı da artmaktadır. Artan yangın sayısı ile, ölüm ve yaralanmaların yanı sıra büyük miktarda hasar da oluşmaktadır. Türkiye'de yılda ortalama 100 bin civarında yangın meydana gelmektedir. Bu yangınlarda yüzlerce vatandaş yanarak ölmekte ve çok fazla sayıda kişi yaralanmaktadır. Bunların yanında birçok tarihi eser kül olmakta, aileler evsiz kalmakta ve çalışanlar işinden olmaktadır. Endüstri tesislerinde oluşan yangınlarda, üretim aksamakta, büyük ekonomik kayıplar oluşmaktadır. Yangın sayısı artarken bürokrasiyi azaltmak düşüncesiyle proje kontrollerinin itfaiyeden alınması halkın güvenliği risk altına almaktadır.”