Binalarımızın ömrü otomobillerin ömrü kadar

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, Türkiye’deki binaların proje aşamasında ömürlerinin 80-100 yıl olarak projelendirildiğini belirterek, mevcut durumda ülkemizde bina ömrünün otomobil ömrü kadar olduğunu söyledi. Erdogan, bu durumun su yalıtımsızlığının bir sonucu olduğunu söyledi

Binalarımızın ömrü otomobillerin ömrü kadar

3 Haziran 2014/Emlakwebtv
Geçen hafta içinde gerçekleşen Su Yalıtımı "Uygulamalar, Gelişmeler ve Mevzuat Geliştirme Konferansında" konuşan Ferdi Erdoğan su yalıtımsızlığının binaların yaşını hatırı sayılır oranda düşürdüğünü söyledi. Türkiye’deki binaların proje aşamasında ömürlerinin 80-100 yıl olarak projelendirildiğini açıklayan Erdoğan, mevcut durumda ülkemizde bina ömrünün otomobil ömrü kadar olduğunu belirtti.

Binalarda meydana gelen korozyonun binanın ömrünü kısalttığının ve depreme karşı savunmasız bıraktığının altını çizen Ferdi Erdoğan, depreme dayanıklı binalar için su yalıtımının şart olduğunu ve kentsel dönüşümün gündemde olduğu bu günlerde su yalıtımı mevzuatının çıkarılarak bu fırsattan yararlanılması gerektiğini sözlerine ekledi. 

İZODER Yönetim Kurulu Üyesi Levent Gökçe de yaptığı sunumda su yalıtımında yönetmelik ihtiyacının önemini ve yapılması gerekenleri vurguladı.