Bir dahinin kaleminden İstanbul

Şehirlerin görüntüsünü, hekipoterlerle yaptığı geziler sonrasında hafızasına kaydeden ve beyaz kağıda birebir aktaran 'dahi bellek' lakaplı İngiliz ressam Stephen Wiltshire, İstanbul çalışmasını 5 günde tamamladı

Bir dahinin kaleminden İstanbul

Dünya şehirlerinin görüntülerini, yaptığı kısa helikopter gezilerinin ardından 'önce belleğine' sonra da 'kağıda' aktarma yeteneğiyle dikkat çeken İngiliz ressam Stephen Wiltshire, İstanbul çalışmasını 5 günde bitirdi. Dahi Bellek lakabını taşıyan Wiltshire'nin 'İstanbul' portresi, Palladium AVM'de kurulan dev tuvalde halka açıldı.

Wiltshire İstanbul çalışması

45 dakika gördü
İstanbul'da yaptığı 45 dakikalık helikopter gezisinin ardından İstanbul'u resmeden Wiltshire, ilk kez geldiği İstanbul'dan çok etkilendiğini söyledi. İstanbul'u çizmekten çok keyif aldığını belirten Wiltshire: 'İstanbul bana göre çok güzel bir şehir. Ortaya çok güzel bir şekil çıktı. Çizime başlamadan önce, aklımda kalanı resmedebilmek için helikopter ile gezdim. Bazı bölümleri çizerken hatırlamakta zorladığım da oldu. Ama çok güzel bir çalışma oldu. Bu risme çizmek gerçekten güzel bir histi.' şeklinde konuştu.

Bugüne kadar kaç resim çizdi?
Çizim yöntemi ve sanatı hakkında gazetecilere bilgi veren Wiltshire, çizimlerini tamamen hafızasından yararlanarak gerçekleştirdiğini aktardı. Tüm bilgilerini, hatırlama yoluyla çizdiği hatırlatan dahi bellek: 'Bazen detayları hatırlamak zor olabiliyor. Ama son derece keyif oluyor.' şeklinde konuştu.

5 günde 165 bin ziyaretçi
5 günde yaklaşık 165 bin kişi tarafından ziyaret edilen resim, ekim ayı süresince Palladium AVM'de yizaret edilebilecek. Wiltshire'nin Çarşamda saat 12.00'da başlayan  tablo Pazar günü saat 17.00'da tamamlanmıştı. Wiltshire bu zamana kadar Roma, Hong Kong, Frankfurt, Madrid, Dubai, Kudüs, Londra, Singapur ve New York'u resmetti.