Bir garip nükleer santral politikası

Yakın dönemde 3 nükleer santral projesine ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkiye'nin Enerji Bakanı Berat Albayrak, UAEA Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada: "Dünya yeni bir nükleer kazayı göze alamaz..." dedi.

Bir garip nükleer santral politikası

Çok yakın bir dönemde Akkuyu, Sinop ve yüksek olasılıkla İğneada'da olmak üzere, 3 ayrı nükleer santrale ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkiye Hükümeti, uluslararası sempozyumlarda nükleer santrallerin dünya için oluşturduğu tehlikeleri dile getirmeye devam ediyor. Birleşmiş milletler Viyana Ofisi'nde düzenlenen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın Genel Kurulu'na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çernobil sonrasında dünyanın, yeni bir nükleer santral kazasını göze alamayacağını söyledi.

Türkiye'de 3 nükleer santral, ama Ermenistan kapatsın
Konuşmasında Ermenistan'da yaklaşık 47 yıldır faaliyet gösteren Ermenistan'daki Metzamor Nükleer Santrali'nin kapanması gerektiğini, bu santralin komşu ülkeler için de endişe kaynağı olmayı sürdürdüğünü söyledi. Albayrak: "Bu santral kapanmalıdır. Dünya ve bölge ülkeleri, Çernobil'in ardından başka bir nükleer kazayı göze alamaz..." şeklinde konuştu. 

 

Bir garip nükleer santral politikası

 

Metzamor deprem bölgesinde, peki ya Akkuyu ve Sinop?
Bakan Berat Albayrak'ın Metsamor Nükleer Santrali'nin kapatılması için gösterdiği temel gerekçe ise özellikle dikkat çekti. Metzamor'un deprem bölgesinde bulunduğu ve 47 senelik geçmişiyle tehlike arz ettiği yönündeki açıklamalar sonrasında ise akıllara Akkuyu ve Sinop Nükleer Santralleri geldi. Uzmanlar Mersin Akkuyu Nükleer santralinin 30 kilometre kuzeyinden Ecemiş fay hattının geçtiğini, Sinop'un ise Kuzey Anadolu fay hattına yakınlığıyla dikkat çektiğini belirtiyor. 

Avrupa Parlamentosu'ndan uyarı: Akkuyu tehlikesi
Diğer taraftan Avrupa Parlamentosu tarafından 2015 yılında hazırlanan bir rapor da, deprem risk düzeyi çok yüksek Akdeniz kıyısında inşa edilecek bir nükleer santralin önemli bir nüfusu riske atacağına vurgu yapmıştı.