Bir inşaat işçisi daha öldü

İstanbul Kozyatağı'nda bir rezidans inşaatında meydana gelen kazada bir işçi hayatını kaybetti

Bir inşaat işçisi daha öldü

İstanbul Kozyatağı'nda devam etmekte olan bir inşaat projesi, bir işçiye mezar oldu. Rezidans inşaatında çalışan bir işçi 14. kattaki iskelenen çözmesi sonucu blok halinde yere düşen demir ve kalasların altında kalarak hayatını kaybetti.

Olay sabah 09.00 sıralarında yaşandı
Kozyatağı Değirmen Sokak'ta yapımı devam eden bir rezidansın inşaatın sabah saat 09.00 sularında korkunç bir olay yaşandı. Mesai saatinin başlamasının hemen ardından büyük bir gürültü duyulduğu söyleyen şantiye çalışanları, 14. kattaki iskeleden çelik direkler ve kalasların düştüğünü gördü. Demir ve kalas yığınının düştüğü yerde bulunan bir inşaat işçisinin hayatını kaybetmesi üzerine ölen işçinin arkadaşları gözyaşlarına boğulurken, olay yeri inceleme ekipleri inşaat alanındaki çalışmalarına başladı.

Ocak-Eylül döneminde 272 inşaat işçisi hayatını kaybetti

Ölen işçi sayısı hızla yükseliyor
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin Eylül ayı ortalarında hazırladığı rapor, Türkiye inşaat sektöründe yaşanan ölümlü kaza oranlarının hızla yükselmekte olduğunu göstermişti. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin yaptığı araştırmaya göre 2014 yılı içerisinde ölen inşaat işçisi sayısı Ocak-Eylül döneminde 272'ye ulaşmıştı.

En sık görülen ölüm nedenini 'yüksekten düşme' olarak tanımlayan araştırma, 272 işçiden 155'inin bu sebepten hayatını kaybettiğini saptadı.

TOKİ Projeleri
Araştırmaya göre en yüksek ölüm oranına küçük-orta düzeyde müteahhitlerin inşaat çalışmalarında rastlanırken, ikinci sırada büyük şantiyelerin ve özellikle TOKİ'nin bulunması dikkat çekti. Bu kategorideki şantiyelerde ve özellikle 3. Köprü ve otoyol gibi TOKİ projelerinde ölen işçi sayısı 54'e ulaştı.

En çok ölüm olayı İstanbul inşaatlarında
Şehirler bazında ise ilk sırayı İstanbul aldı. 54 ölüm vakasıyla diğer şehirlere büyük bir fark atan İstanbul'u, 11 ölümlü iş kazasıyla Ankara takip etti.Rapora göre 2014 yılı içerisinde hayatını kaybeden 272 kişiden, 5'i, çocuk yaştaydı.