Bir kent plancısı gözünden kentsel dönüşüm

Extensa İstanbul Genel Müdürü Özlem Gökçe, kent plancısının gözünden kentsel dönüşümü emlakwebtv takipçileriyle paylaştı

27 Aralık 2012 / emlakwebtv / Işılay ÇOLAK
Genellikle erkeklerin dünyası olarak adlandırılan Gayrimenkul Sektörünün, başarılı ve bir o kadar da güzel yöneticisi Özlem Gökçe Extensa İstanbul’un Genel Müdürlüğü görevini yürütüyor. Aynı zamanda GYODER Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Gökçe, bulunduğu yerde olmak için çok çalıştığını ifade ediyor. Gökçe, İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü mezunu ve Şehir Bölge Planlama yüksek lisansının ardından Boğzaiçi Üniversitesi’nde İşletme eğitimi almış. Erkek dünyasında başarılı bir kadın olmanın zorluklarını “buraya tırnaklarımla kazıyarak geldim” diye niteleyen Gökçe’den Şehir planlamacı gözüyle “Kentsel dönüşüm nasıl olmalı?” sorusunu emlakwebtv kameralarına anlattı. İşte röportajdan satır başlıkları:
-Kentsel dönüşüm Avrupa’da ortaya çıkmış eski endüstriyel bölgelerin yeniden kente kazandırılması amacıyla, ortaya çıkmış bir kavram.
-Türkiye’deki amacı biraz daha farklı. Çünkü Türkiye, kontrolsüz göçün ve kontrolsüz büyümenin diyetini ödüyor.
-Kentsel dönüşüm bizde sadece kentse dönüşümün bir bölümünü değil tamamını etkiliyor. O yüzden kentsel dönüşüme başlanırken, 1/100binlik, 1/25binlik Çevre Düzeni İmar Planları’nın yapılması oldukça önemli.
-Planlar incelerken o bölgenin ulaşım altyapısı incelenmeli ve sosyal donatı alanları planlara göre konumlandırılmalı,
-7 milyonluk bir bina stoğunun değiştirilmesi söz konusu, ama bu sadece işin konut kısmı, birde ofis alanları ve sosyal donatı alanları var.
-Bakanlığın ön gördüğü bütçe 400 milyar dolar çerçevesinde, bunu kentlerimizi kurtarmak adına son fırsat olduğunun bilincinde hareket etmeliyiz.
-Bugün olduğumuz noktada, kentsel dönüşüm için tüme varım yapıyoruz.