Bir milyon satış hayal değil

TÜİK verilerinin ortaya koyduğu olumsuz tabloya rağmen, konut sektörü yıl sonuna kadar 1 milyon satış sınırına ulaşmayı hedefliyor

Bir milyon satış hayal değil

TÜİK verilerinin ortaya koyduğu olumsuz tabloya rağmen, yıl sonuna kadar 1 milyon barajını aşmayı hedefleyen konut sektörü, yılın ikinci yarısından umutlu. KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik 2014 yılı sonunda konut satışlarının 1 milyon adedin üzerine çıkabilme ihtimali bulunduğunu söyledi. Satışların ağırlıklı olarak markalı konut projelerinde yoğunlaşmasının beklendiğini söyleyen Çelik: 'Buna rağmen geçen seneki seviye olan 1 milyon 157 bin 190 adedin altından kalacağını tahmin ediyoruz.' şeklinde konuştu.

İpotekli satışlarda büyük düşüş
Dünya'dan Leyla İlhan'a açıklamalarda bulunan KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, konut satışlarında yaşanan düşüş oranının daha da derinleşmesini 'peşin alımların' engellediğini, buna karşı kredili satışlarda büyük bir düşüş kaydedildiğini vurguladı. Bu olumsuz tabloya rağmen yılın ikinci yarısına ilişkin iyimser olduklarını ve yerel seçimler sonrasında alıcıların ilgisinin artmaya başlayacağını umduklarını aktaran Çelik: 'İkinci yarıya olumlu başladı sektör. Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı seçimleri olsa da politik gerilimin geçtiğimiz dönemdeki gibi yükselmeyeceğini ve sürecin konut sektörü açısından daha ılımlı olacağını düşünüyoruz.' dedi.

Faiz indirimi yeterli değil
Ömer Faruk Çelik, Merkez Bankası'nın son olarak 0.75 puanlık bir azaltmaya gittiğini ama bunun konut kredisi faizlerine yansımalarının az olduğunun altını çizdi. KONUTDER Başkanı,  indirimin tüketiciye cazip gelmesi için faizlerin biraz daha indirilmesi gerektiğini söyledi.