Bir rant uyarısı da Topbaş'tan

Şehrin Geleceği, Geleceğin Şehri zirvesinde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Rant hesabı yapan dönüşümü kabul edemeyiz" dedi

Bir rant uyarısı da Topbaş'tan

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentsel dönüşümün 'yeni bir yoğunluk ortaya çıkarma' çabası olmadığını belirterek, "Bir rant hesabını ortaya koyan, birilerine fırsat veren ve kenti daha da yaşanmaz hale getirecek bir dönüşümü asla kabul etmemek gerekiyor" dedi.

Şehrin Geleceği, Geleceğin Şehri zirvesinde konuşan Topbaş, dünyanın bir çok kentinin doğal afetlere açık bir yaşam sürdürdüğünü, İstanbul ve Türkiye'nin de deprem riskiyle karşı karşıa bulunduğunu söyledi. Topbaş, kentsel dönüşümün, kentlerin ve ülkenin yenilenmesi için bir fırsat olduğunu vurgulayarak, saygılı, insan odaklı bir dönüşüm ortaya koymanın önemine dikkat çekti.

İmar hakkı transferi
Açıklamasında, başta tarihi yarımada olmak üzere yeni yoğunluklar getirme imkanı bulunmayan bölgelerde ve mevcut imar hatlarının çok daha üzerinde yapılanma ortaya çıkan bölgelerde, imar hakları transferi gibi bir sistem getirmek üzerinde düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Topbaş, "Getirilecek bir yasal düzenlemeyle, oradaki imar haklarını bir başka yerlerde kullanılabilecek bir fırsat bir değer verilebilir. Oradaki uygun görülen yoğunluğun dışındaki fazlalıkları bir değer olarak başka yerlerde yürütüecek olan yatırımlarda o bölgenin de rahat nefes almasını ortaya çıkarabiliriz" şeklinde konuştu.

Tarihi çevre tahrip oldu
8.500 yıllık tarihi ve 5 bin 400 kilometrelik alanıyla tüm dünyanın en dikkat etkili şehirlerinden biri olan İstanbul'un, sanayileşme baskısıyla plansız bir gelişim seyri tutturduğunu söyleyen Topbaş: 'Zamanında planlı bir süreç sağlansaydı, yeni uydu yerleşim alanları ortaya çıkarılsaydı, tarihi bölgeleri, kendi hafızalarını muhafaza etseydik, bugün başka bir İstanbul'u yaşardık.' ifadelerini kullandı.