Bir silüet tartışması daha: TBMM'ye duvar örülecek

Terör saldırısı şüphesi ile TBMM'nin İnönü Bulvarı'na bakan cephesinin güvenlik duvarıyla çevrilmesi kararı tartışmalara neden oldu.

Bir silüet tartışması daha: TBMM'ye duvar örülecek

Çoğunlukla İstanbul ile ilgili olarak gündeme gelen "silüet" tartışmaları bu kez Başkent Ankara'nın sembol yapılarından biri olarak kabul edilen TBMM binası ekseninde yürütülmeye başlandı. Alınan karara göre, TBMM binasının İnönü Bulvarı'na bakan cephesi güvenlik duvarı ile kapatılacak. Gerekçe ise "terörist bir saldırı olasılığına karşı binanın güvenliğini sağlamak. 

Teröre alışmak ve teröre uygun yaşamak
Meclis Başkanlık Divanı tarafından alınan "güvenlik duvarı kararı" terör ile birlikte yaşamaya alışmaya çalışan Türkiye'nin son dönemdeki en karakteristik adımlarından biri olmaya aday gözüküyor. Zira karar, 1961 yılından bu yana Şeref Kapısı ve merdivenli figürle özdeşleşen binanın silüetinde önemli bir dönüşüm öngörüyor. Böylece, terör gerçeğinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetildiği binanın güvenliğini sağlamak adına "tarihsel-sembolik" niteliğinden taviz vermeye uzanacak düzeyde etkin olmaya başladığı da bir kez daha doğrulanmış oluyor.

 

Bir silüet tartışması daha: TBMM'ye duvar örülecek

 

Karara itiraz
İsmail Kahraman başkanlığından dün toplanan Meclis Başkanlık Divanı tarafından kararda "yeni güvenlik önlemleri" kapsamında oluşturulacak duvarın "estetik" görünümlü olması uyarısında bulunuyor. Bu hassasiyetin öte yanında ise, "külliye" olarak nitelenen meclis yerleşkesi ve misafirlerin içeriye girişinin de yasaklandığı hakim siyasi jargonun izleri rahatlıkla okunabiliyor.

Diğer taraftan, söz konusu karar muhalefet partilerinden büyük bir tepki çekti. CHP'li Katip Üye Emre Köprülü, doğrudan sokağa açılan cephenin sembolik bir anlamı bulunduğunu ve yapımı düşünülen duvarın halk ile meclis arasındaki seti vurgulayan yeni bir sembolik anlam yaratacağını vurguladı. Köprülü:

"Buradan bir giriş zaten söz konusu değil. Ön cephenin kapatılması Meclis ve halk arasına duvar örülmesi anlamına gelir. Bir endişe varsa polis sayısını artırırsınız olur biter..." ifadelerini kullandı.