Bir Topbaş projesi daha iptal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni başkanı Uysal, eski başkan Topbaş döneminde yapımı tasarlanan Haliç Tüp Geçidi'nin ardından Sefaköy-Başakşehir Havaray projesinin de iptal edildiğini açıkladı

Bir Topbaş projesi daha iptal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Kadir Topbaş'ın istifasının ardından, onun döneminde yapımı tasarlanan kimi projeler de rafa kaldırılıyor. Yeni Başkan Mevlüt Uysal, yine Kadir Topbaş döneminde yapımı planlanan ve Haliç'in altından karayolu ulaşımına olanak tanıyan Haliç Tüp geçidinin ardından yeni bir projenin daha iptal edildiğini açıkladı. 

Haliç Tüp Geçidi'nden sonra Havaray da iptal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Mevlüt Uysal dönemi, Kadir Topbaş döneminden kalma projelerin iptali ve uygulanabilirliği ile ilgili sorularla karakterize oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başlayalı henüz 2 ay olmayan Mevlut Uysal Haliç'ten deniz altı geçişini olanaklı kılacak ve bölge trafiğinin önemli ölçüe azalacağı yönündeki tanıtımlarla gündeme gelen Haliç Tüp Geçidi projesinin ardından Sefaköy Beşyol'dan Başakşehir'e uzanacak Havaray Projesi'nin de iptal edildiğini açıkladı. Milliyet'te yer alan habere göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, iptal edilen Havaray projesinin yerine hafif raylı ve metro sistemi oluşturma kararı aldı. İBB Başkanı Mevlüt Uysal'ın önümüzdeki süreçte bu güzergah üzerindeki projenin revizasyonu ve hafif raylı-metro sistemi halinde ihaleye çıkılması  yönünde çalışmalar yürütmesi bekleniyor. 

Havaray, kamulaştırma sorumları ve görüntü kirliliği

Başkan Mevlüt Uysal'ın Havaray projesinin iptaline ilişkin kararında kamulaştırma, dar bir alandan geçme zorunluluğu ve binaların önünden geçmek zorunda olunması nedeniyle görüntü kirliliğine yol açması gibi faktörlerin etkili olduğu öğrenildi. Konuyla ilgili olarak şikayetler aldıklarını belirten Uysal: "Havaray yerine metro ve hafif raylı sistem uygulayacak. Havaray projesini de revize edip kısa sürede yeniden ihaleye çıkmayı planlıyoruz..." dedi. 

Başkan Uysal: Başlamamış bir projeyi tamamlama görevimiz yok

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlut Uysal geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda yine Topbaş dönemi projelerinden biri olan Haliç-Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi'nin de gerçekleşmeyeceğini açıklamıştı. Henüz başlamamış bir projenin tamamlanması gibi bir görevlerinin bulunmadığını belirten Uysal: "Bu proje başlamış ve belli bir mesafe kat edilmiş olsaydı, bu durumda o projenin devamını getirirdik. Ancak bu durumda, öncelikli olarak yapılması gereken şeyler var..." ifadesini kullanmıştı. 

İptal edilen Havaray projesi

Kadir Topbaş dönemi projelerinden biri olan ve Uysal döneminde iptal edilen Havaray projesi, Küçükçekmece Eski Belediye binasının bulunduğu yerden hareket edecek ve Başakşehir Fatih Terim Stadyumu'na kadar uzanacaktı. Hat 15 kilometrelik bir mesafe üzerinde hizmet vermek üzere ihaleye çıkmıştı. Kadir Topbaş döneminde 2019 yılında tamamlanması hedeflenen projede söz konusu mesafenin 40 dakikada kat edilmesi hedeflenmişti. İptal edilen bu hat ile birlikte İstanbul'un tek havaray hattının Libadiye Caddesi-Söğütlüçeşme arasına yapılma ihtimalı bulunuyor.