Bisiklet yolu yapan belediye teşviği kapacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bisiklet yolu projelerinin yüzde 45 finansmanını karşılayacak

Bisiklet yolu yapan belediye teşviği kapacak

31 Aralık 2012 / emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, belediyelerden 81 bisiklet yolu için proje başvurusu yapıldı. Bakanlık, uygun bulduğu başvurulara yüzde 45 finansman desteği sağlayacak.

Kentsel dönüşümle birlikte ekolojik şehirleri artırmayı hedefleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “81 İlde Bisiklet Yolu Projesi” yle bisiklet yolu yapan belediyelere maddi destekte bulunacak.

Bisiklet yollarıyla araç kullanımını azaltarak hava kirliliğinin önüne geçmeyi hedefleyen bakanlığa, 81 il belediyesinden 81 bisiklet yolu için başvuru yapıldı. Başvuruları, komisyonda değerlendirecek olan bakanlık uygun projelere, proje bedelinin yüzde 45’ine kadar finansal destek verecek.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda uygulanabilir proje olarak görülen Sakarya, Eskişehir, Kütahya ve Antalya'da, Bakanlık belediyelerin projesinde bir dizi düzenleme yaparak, projenin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdi. Bakanlık ayrıca talepte bulunan diğer belediyelerin de proje değerlendirme çalışmalarına devam ediyor.

Bisiklet yolu projelerini hâlihazırda tamamlamış olan illerde projelerin hayata geçirilmesi kapsamında çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren bakanlık, özellikle bisikleti yoğun olarak kullanan Konya, Sakarya, Eskişehir, Antalya, Kütahya, Aksaray gibi belediyelerde bisikletin bir ulaşım aracı olarak trafikte yer almasını hedefliyor.

Bakanlık 2013 yılında uygun projeleri yerinde inceleyerek hayata geçirecek.