Biz İzmir’i değil, İzmir bizi seçti

‘GYODER Gelişen Kentler Zirvesi’nde konuşan Soyak Holding CEO’su,” Biz 6 sene önce İzmir’i seçtiğimizi zannediyorduk ama aslında İzmir bizi seçip, kabul etti”

Biz İzmir’i değil, İzmir bizi seçti

16 Ocak 2013 / emlakwebtv
Türkiye’nin gayrimenkul sektörüne yön veren projelere imza atan Soyak, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen ‘Gelişen Kentler Zirvesi – İzmir’in destekçileri arasında yer aldı. Gerçekleştirilen projelerle bölgesine liderlik yapan İzmir, zirve boyunca ekonomi ve gayrimenkul alanlarında masaya yatırıldı.

Zirvedeki ‘Yatırımcı Gözüyle Gelişen Kentler: İzmir’ başlıklı son oturuma Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel başkanlık yaptı. Konuşmasına İzmir’deki yatırımcılardan biri olarak, uzun süre araştırmaları ve incelemeleri sonucunda İzmir’i yatırım yapılacak şehir olarak seçtiklerini belirterek başladı. Çamlıbel “Biz 6 sene önce İzmir’i seçtiğimizi zannediyorduk ama bugün aslında İzmir’in bizi seçip, kabul ettiğini anlıyoruz” dedi. Oturumu açarken, bir şehre yapılacak yatırımların uzun vadeli düşünülmesi gerektiğini ve kalifiye yatırımcının şehri geliştirdiğini belirtti. Oturum sonunda yatırımcı gözüyle İzmir’in son durumunu bir deklarasyonla açıklayan Çamlıbel, konuşmasında 6 önemli konunun altını çizdi.

1-Yatırım ortamı ve iyi şehirleşmenin ana kriteri, Belediye Başkanının sahipliğinde ve liderliğinde yürütülecek projeler geliştirilmesidir.
2-İzmir’in içinde bulundurduğu kaynaklara oranla, potansiyeli henüz gerçekleşmemiştir.
3-İzmir’in temel dinamikleri o kadar kuvvetlidir ki, Türkiye’nin diğer illerinden de gelip İzmir’de yaşamak ve çalışmak isteyenler vardır.
4-İzmir birçok alanda, sadece konut, ofis ve AVM değil, turizm, sağlık ve lojistik gibi gayrimenkulün tüm alanlarında da büyümeye ve gelişmeye devam edecektir.
5-İzmir, Türkiye’nin en önemli ekonomik aktörlerinden biri olarak, İstanbul’un yükünü alan 2. bir baş aktör olmaya adaydır.
6-Doğru şehirleşme ve yatırım imkanlarının oluşturulabilmesi için, STK, Kamu ve Özel Sektör işbirlikleri ile bürokratik engellerin azaltılması kritik önem taşımaktadır.

Aynı zamanda Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği – GYODER Yönetim Kurulu Üyesi olan Soyak Holding CEO’su Dr. Emre Çamlıbel başkanlığındaki oturuma Port Alaçatı Murahhas Üyesi Aykut MUTLU, Rönesans Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Murat ÖZGÜMÜŞ, Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih ŞİMŞEK ve İş GYO Genel Müdürü Turgay TANES konuşmacı olarak katıldı.