Blue’Safe Mavi Kale’ye dayanıklılık tescili

Mavi Kale, uygulanan performans testlerinden başarılı sonuçlar alarak Avrupa Birliği Teknik Organizasyonu'nun ETAG 004 belgesini almaya hak kazandı

26 Haziran 2012 /emlakwebtv

Avrupa sınırları içinde zorunlu koşulan, ETAG 004 standardı, dış cephe mantolama ve ısı yalıtım sistemleri için kullanılan bir değerlendirme ve kalite sistemi.  EOTA (European Organisation Teknik Approvals)  tarafından verilen ETAG 004 belgesi, ürünler üzerinde uygulanan yaşlandırma ve ağır koşul testlerinden geçmeyi gerektiren bir belge olmakla birlikte bu sertifikanın ısı yalıtım sistemlerinde uygulanan yaşlandırma süresi ise 30 yıl.
Blue’Safe Mavi Kale Isı Yalıtım Sistem ve bileşenleride, 30 yıl yaşlandırma testlerine tabi tutularak, bu dönem içinde aşırı soğuk ve sıcaklarda, rüzgâr ve yağmur gibi çevresel etmenlere karşı dirençleri ölçüldü. Testleri başarıyla geçen ve ETAG 004 belgesi almaya hak kazanan Blue’Safe Mavi Kale Isı yalıtım ürünleri CE işaretini de kullanarak Avrupa’da dolaşabilecek ve tüm ihalelere teknik olarak katılabilme şansını elde etmiş olacaktır. 

Enerji Performans Yönetmeliği’ne göre sertifikalar
Bundan böyle her yapının enerji performansının ölçülmesini gerektiren Enerji Performans Yönetmeliği kapsamında verilen, Enerji Kimlik Belgesi, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içerecek ve konutları aynen beyaz eşyalarda olduğu gibi A’ dan G’ ye kadar sınıflandıracak. Uygulama ilk etapta yeni binalar için zorunlu olmakla birlikte mevcut binalarında 2 Mayıs 2017 tarihine kadar enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Yönetmeliğin uygulanmasıyla binalarda ısıtma-soğutma amaçlı enerji tüketiminin ortalama yüzde 50, karbondioksit salımının da yüzde 3 – yüzde 4 gibi bir oranda azaltılmasının öngörülmektedir. Enerji kimlik belgesinin zorunlu hale gelmesi en başta ısı yalıtımını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle hem varolan yapı stoğunun hem de yeni binaların yalıtımın da aranması gereken özelliklerin en başında ETAG 004 belgesi gelmektedir.