BM afet raporu: 22 milyon evsiz

BM tarafından hazırlanan afet raporu 2013 yılı içerisinde 22 milyon insanın doğal afetler nedeniyle evsiz kaldığını vurguladı

BM afet raporu: 22 milyon evsiz

Birleşmiş Milletler, hazırladığı afet raporunda 2013 yılı içerisinde 22 milyon insanın doğal afetler nedeniyle evsiz kaldığını açıkladı. Yıl boyunca tüm dünyada 37 tanesi 100 binin üzerinde evsiz kalmayla sonuçlanan, 600'ün üzerinde doğal afet yaşandığını yazan BM, sel, deprem ve tayfun gibi doğal afetlerden dolayı evsiz kalan insan sayısını 22 milyon olarak açıkladı. 

En büyüğü Haiyan tayfunu
BM Ülke İçi Yerlerinden Edilmeleri Gözleyen Merkez(IDMC) tarafından hazırlanan rapora göre, geçen yılın en büyük yıkımını, Asya ülkelerini etkileyen Haiyan tayfunu yaptı. Asya'da bu tayfunlarla evsiz kalan insan sayısı 19 milyon kişiyi buldu. Yine Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alan muson yağmurlarının etkisi altında kalan bölgede 1.8 milyon kişi evsiz kaldı.

Rapor, Ortadoğu ve Afiraka'da yanana silahlı çatışmalar nedeniyle ülkelerinden ayrılan ve göç ötmek zorunda kalan kişilere kıyasla, afet nedeniyle evsiz kalan kişi sayısının üç kat daha fazla olduğunu vurguladı.