Bodrum Gündoğdu’da arsa ihalesi

Bodrum’da, denize sıfır 40 dönüm arazi, 4 Şubat 2013 tarihinde 16 milyon TL bedelle ihale yoluyla satılacak

Bodrum Gündoğdu’da arsa ihalesi

11 Ocak 2013 / emlakwebtv
Bodrum yarımadasında son kalan turizme elverişli alanlardan Gündoğan’daki 40 dönümlük arazi, Bodrum Sulh Hukuk Mahkemesi’nin verdiği karar ve 16 Milyon TL bedelle, ihale yoluyla satışa çıkıyor. Her türlü turizm yatırımı için uygun olan arazinin satış ihalesine katılmak isteyenler, ihaleden önce mahkemenin belirlediği bedelin yüzde 20’si olan 3 Milyon TL’yi teminat olarak yatırarak, ihaleye katılım şansı elde edecek.

Muğla ili, Bodrum İlçesi Gündoğan Köyü, Yalı mevkiinde bulunan 40 dönümlük arazi, mahkeme yoluyla satışa çıkarıldı. Bodrum yarımadasında, hatta Bodrum şehir merkezinde turizm yatırımı için uygun son arazi olan taşınmaz, mahkemenin çok ortaklılığın satış yoluyla giderilmesi kararına uygun olarak, 4 Şubat 2013 tarihinde ihale yoluyla satılacak.

154 ortaklı Yalıbayır Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Serdar Tan, arazilerinin yaklaşık 20 yıldır ellerinde olduğunu ama çok ortaklılık ve anlaşmazlık sebebiyle bir türlü değerlendiremediklerini belirterek; “Gündoğan’da, hatta bütün Bodrum’da bu büyüklükte başka bir arazi yok. Burası turizm bölgesi. Kooperatifimizin sahip olduğu arazi her türlü turizm yatırımı için uygun. Örneğin rahatlıkla beş yıldızlı bir otel inşa edilebilir. Zaten bizim arazinin bir yanında Baia Oteli, diğer yanında Saba Evleri bulunuyor. Arazimizin denize uzaklığı 50 metre yani neredeyse denize sıfır konumda. Bodrum yarımadasını birbirine bağlayan yol bizim araziden geçiyor.
Yol araziyi bölüyor, 7 dönüm aşağıda 33 dönüm yukarıda kalıyor. İki bölümü iki ayrı amaçla kullanma şansı da var” dedi.

Eski adı Farilya olan Gündoğan, Bodrum’un 20 kilometre kuzeybatısında yer alıyor. Farilya’nın Rumca ‘Güneşin Doğuşu’ anlamına geldiğini söyleyen Serdar Tan, “Burası hala bozulmamış, o naif Bodrum dokusunu taşıyan bir yer. Dolayısıyla yatırımcılar için gelecek vadeden bir bölge. Şu anda mahkemenin saptadığı bedel 16 Milyon TL. Yatırım yapmayı düşünen kişi bu araziyi alıp hemen 20-25 Milyon TL’ye satabilir. Bir yıl beklerse arazinin değeri 35-40 Milyon TL’ye kadar çıkabilir. Yani yatırımcılar açısından çok cazip bir alan. Yatırım maliyeti bir yıl içinde rahatlıkla iki katı olarak geri alınabilir. Otel yatırımı gerçekleştirilirse, maliyetin geri dönüşü de çok hızlı olur. Bu araziyi iyi değerlendirecek yatırımcıların ihaleye katılmasını istiyoruz” diye konuştu.