Bodrum konut piyasasında dev ivme

Eva Gayrimenkul Değerleme, Muğla ve ilçelerine yönelik yazlık konut piyasası araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırma, Bodrum'da nitelikli konut metrekaresinin 10 bin TL'den başladığına işaret etti.

Bodrum konut piyasasında dev ivme

Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından hazırlanan, Muğla ve ilçelerine yönelik yazlık konut piyasası araştırması Mandarin, Swiss ve Jumeriah gibi dünyaca ünlü otel markalarına ev sahipliği yapan Bodrum'un yakın zamanda dünya turizmindeki payını artıracağını ortaya koydu. EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, lüks otellere sahip Bodrum'un çevresinde de rezidansların yükseldiğini belirterek, yüksek prestijli konutlarda metrekare fiyatlarının 10 bin TL'den başladığını belirtti. 

Bodrum dünya turizminin merkezi olacak
Çok sayıda koyu ve doğal ve tarihsel güzellikleriyle dikkat çeken Bodrum'da bu tip konutlarda fiyat aralığının 30 bin TL'yi kadar yükelebildiğini vurgulayan Akkaya, denize uzak, marina ya da deniz manzaralı yüksek standart inşaatlarda da fiyatların 5 bin TL'ye kadar düştüğünü vurguladı.

Bodrum konut piyasasında dev ivme

Bodrum'un avantajları
Akkaya, Bodrum'un Türkiye'nin pek çok metropolünden daha fazla ekonomi yaratan bir ilçe olduğunu da belirterek:

"Bodrum birçok yönden avantajlı bir yarımada. İklimi, coğrafyası ve doğal güzellikleri var. Tarihi bir önemi ve güzel bir yapılaşması söz konusu. Havalimanının mevcudiyeti, uluslararası yolcu  gemilerinin erişebilirliği olan bir coğrafya.  Risk olarak altyapısının nüfusunun gelişimine paralel ilerleyemediğini, imar düzenlemesinin de gelişimin hızına yetişemediğini söyleyebiliriz. Şehrin doğal coğrafyasını ve çekiciliğini bozmadan büyümeye ve yenilenmeye ihtiyacı var. Örneğin mevcut yollar yazın yoğun aylarda nüfusu taşımıyor. Altyapı sorunu var ve fiyatlar büyük şehirlerle yarışıyor. Ancak hemen yanı başındaki Yunan adaları ciddi rekabet yaratıyor ve gerek konaklama gerekse diğer imkanlar bakımından Bodrum’dan daha ucuz. Bu da şehir için bir risk yaratıyor" dedi. 

Marmaris ve Fethiye'de yerel firmalar hakim
Muğla'nın diğer ilçeleri olan Fethiye ve Marmaris bölgesine ilişkin sonuçları da açıklayan Akkaya, kruvaziyer limanı çalışmalarının da sürdüğünü söyledi. Akkaya, Fethiye ve Marmaris ilçelerinde konut sektöründe yerel firmaların hakim olduğunu belirterek, yüksek standartlara sahip konutları metrekaresi 3 bin 500 TL ile 5 bin 500 TL arasında müşteri bulduğunu söyledi..