Bodrum Loft, Tabanlıoğlu'na büyük ödül getirdi

Tabanlıoğlu Mimarlık, Dünya Mimarlık Festivali- WAF 2017'de Bodrum Loft Projesi ile Turizm yatırımları Proje kategorisinde büyük ödül almaya hak kazandı

Bodrum Loft, Tabanlıoğlu'na büyük ödül getirdi

Tabanlıoğlu Mimarlık, AKFEN İnşaat için tasarladığı Bodrum Loft projesi ile, Dünya Mimarlık Festivali-WAF 2017'de "Turizm Yatırımları Proje Kategorisinde büyük ödüle layık görüldü. Dünya Mimarlık Festivali geçen yıl olduğu gibi yeniden Almanya-Berlin'de gerçekleşti. 

Dünyanın en önemli mimarları WAF 2017'de buluştu

Bu yıl 15-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Dünya Mimarlık Festivali'nde dünyanın önde gelen mimar ve mimarlık şirketleri buluştu. Ödül programı, konferans ve sergi gibi etkinliklere de sahne olan Dünya Mimarlık Festivali, yeni projelerin sunum ve sergilenmesinin yanı sıra, kent ve mimarlık gündemi gibi konularda da önemli tartışmalara tanıklık etti.

Bodrum Loft, Tabanlıoğlu'na büyük ödül getirdi

Murat Tabanlıoğlu: Özenle tasarlanmı bir proje

Etkinliğe bu yıl da Master Jüri olarak katılım gösteren Murat Tabanlıoğlu, doğal bir koy tarafından çevrelenen arazide özgün doku ve silüetin korunması aracılığıyla hayata geçirilen Bodrum Loft 'un, arazi ile projenin birbirine destek olduğu bir bütünlük içinde uygulandığını söyledi. Tabanlıoğlu, Bodrum Loft projesinin, Bodrum Yarımadası'nda inşaat izninin yaklaşıkyüzde 70'inin  kullanılması suretiyle inşa edildiğini hatırlatarak: "Birimlerin boyutlarından, yönlenmeye, yerleşime, malzeme ve dokulara kadar etrafıyla sadelikle bütünleşerek, örnek teşkil etmek üzere tasarlandı. Peyzajın öğeleri üzerinden ve araziye-özel kararlarla biçimlenen, çevreye duyarlı bu projenin yatırımcısı olan AKFEN İnşaat, yapım sürecinde de bunu hassasiyetle uyguluyor..." dedi. 

Ödülü çevreye ve tarihsel izlere duyarlılık getirdi

Projenin, son yıllarda gerçekleşen aşırı yapılaşmaya karşın Ege'nin en çekici noktalarından biri olma niteliğini koruyan Bodrum'da Resort olarak tasarlandığını dile getiren Melkan Gürsel, tarihin ve doğanın izlerin silinmesinin kontrolsüz, kimliksiz ve konforsuz birbüyümeye yol açtığına dikkat çekti. Topagrafyayı hiçe seyen ve bu doğrultuda geliştirilen projelerle kirlenen Bodrum Yarımadasında saygısız yapılaşmaların imar süreçlerindeki boşlukları suistimal edilmesi yoluyla hızla devam ettiğine vurgu yapan Gürsel: "Özelliğini kaybeden yapının değeri gibi aslında fiyatı da düşüyor. Levent Loft, Loft Bahçe ve İncek Loft’tan sonra AKFEN İnşaat grubuyla birlikte geliştirdiğimiz dördüncü proje olan Bodrum Loft’ta, bir yatırımcı olarak Hamdi ve Selim Akın’ın vizyonunun katkısıyla bu projede bahsettiğim çevresel faktörlere sahip çıkmayı başardık. Tam da bu nedenle jüri de, özellikle benzer mevki ve programlarda tasarlanan diğer projelerle de kıyaslayarak, Bodrum Loft projemizi verdikleri ödülle farklı bir yere koydu." şeklinde konuştu. 

Bodrum Loft, Tabanlıoğlu'na büyük ödül getirdi

Bodrum Loft Tabanlıoğlu'na büyük ödül getirdi

Katılımcılar ve jüri huzurunda yapılan canlı sunumda ise finale kalma başarısına sahip projelerin değerlendirildiği ödül töreninde Bodrum Loft Projesi, Dünya Mimarlık Festivali tarafından büyük ödüle layık görüldü. WAF 2017 jürisinin Bodrum Loft projesi'ne büyük ödül kazandıran değerlendirmesinde tarihsel bağlama uygun mimari yaklaşımın sergilenmesi ve zorlu arazi koşullarının kullanımı gibi faktörlerin etkili olduğu görüldü. Projenin yapı birimlerininyertelştirilmesi ve eklemlenmesi yönüyle zor bir nitelik taşıyan bölgeyi çok iyi tanıdığı görüşünü paylaşan Dünya Mimarlık Festivali jürisi: ". Sosyal ve özel alanlar, bina taban alanını asgariye indirecek biçimde dikkatli şekilde organize edilmiş”şeklinde değerlendirdi. Jüri “Tasarımda, yapıların araziye uygun ve minimum taban alanı kullanarak yerleşimi en net olarak denizden bakıldığında görülüyor" ifadelerini kullandı. 

 

Proje Bilgisi: bodrum loft