Bodrum Rüzgar Santrali'ne bilirkişi reddi

Bodrum-Yalıkavak ve Gümüşlük sınırları içerisinde kurulması düşünülen RES için hazırlanan bilirkişi raporu, 5 rüzgar türbininin 1. Derece Arkeolojik sit alanı ve 1. Derece Doğal Sit Alanı içinde kaldığını tespit etti. Rapora göre, projede kamu yararına aykırılık bulunuyor

Bodrum Rüzgar Santrali'ne bilirkişi reddi

Bodrum'un 1. Derece Arkeolojik Sit ve 1. Derece Doğal Sit Alanı sınırları içerisinde yer alan Rüzgar Elektrik Santrali için Bilirkişi Raporu hazırlandı. Rapor, söz konusu Rüzgar Santralinde yer alan 5 rüzgar türbininin 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ve 1. derece Doğal Sit Alanı sınırları içerisinde yer aldığını tespit etti. Raporda, ilke kararı, üst ölçek planların koruma ve kullanma ilkeleri ile planlama esasları doğrultusunda"kamu yararına aykırılık kanaatine varıldığı bilgisine yer verildi.

Bodrum Santrallerine bilirkişi yorumu: "Kamu yararına aykırı"
Radikal Gazetesi'nde yer alan habere göre, Bodrum Rüzgar Elektrik Santralleri ile ilgili incelemelerini yürüten Bilirkişi Heyeti, 7 numaralı türbin sahası ve türbin ayağının bir kısmının 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde kaldığını açıkladı. Heyet tarafından açıklanana raporda 8 numaralı türbinin bir kısmının da 1. Derece Doğal Sit Alanı dahilinde olduğu, 9 numaralı türbinin ise 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde bulunduğu görüşüne yer verildi.

11 Numaralı türbin alanının güneydoğusundaki bir bölümün de 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı içinde kaldığına yer veren raporda, 13 Nubaralı Türbin alanının bir kısmının 1. Derece Arkeolojik Sit, diğer kısmının ise 3. Derece Doğal Sit Alanı içinde kaldığına vurgu yapıldı. 

Bilirkişi Heyeti tarafından hazırlanan raporun sonuç bölümünde:

"İlke kararı, üst ölçek planların koruma ve kullanma ilkeleri, şehircilik ve planlama esasları ile kamu yararına uygun olmadığı kanaatine varılmıştır..." ifadelerine yer verildi