Bodrum’a 30 proje yapılacak

İstanbul dışında yatırım fırsatları arayan inşaat şirketleri, Bodrum koylarına toplam 7 milyar dolarlık yatırım değerine sahip 30 yeni proje yapacak.

Bodrum’a 30 proje yapılacak

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum’da markalı inşaat projeleri hızla artıyor. İstanbul’da aynı segmentteki projelerin piyasası daralırken, firmalar da bu bölgeye yöneliyor. Bodrum’da şu sıralarda inşaatı devam eden, bitmek üzere olan ya da planlama aşamasında olan 30 lüks proje bulunuyor. Arsa birim fiyatlarının son dönemlerde 2-3 kat artış gösterdiği Bodrum’da ev fiyatları da yüzde 100 prime ulaşmış durumda. Dünyaca ünlü otel zincirleri ve rezidans hizmetleriyle bir diğerinden farklı olmaya çalışan projelerin yanı sıra küçük çaplı projelerin de yer aldığı Bodrum’da imara açık arazi bulmak artık zorlaşıyor. Peki, Türkiye’nin tatil cenneti Bodrum’da hayata geçirilen veya geçirilecek olan projeler hangileri? İşte öne çıkan projeler:

Timur Gayrimenkul NEF markasıyla hayata geçirdiği nitelikli projelerinin bir yenisini Bodrum’da hayata geçiriyor. NEF Bodrum projesini Yalıkavak’ta denize sıfır konumdaki 100 bin metrekarelik alan üzerine yapacak. Projede 500 konut ve otel yer alacak.

DAP Yapı Bodrum’da 2 yıldır proje geliştirme çalışmaları yapıyor. Otel, rezidans ve villaların yer aldığı 1 milyar liralık projede son aşamaya gelindi.

Demircibükü Koyu’ndaki 220 bin metrekare arazi üzerinde proje geliştirmeye hazırlanan MESA, lüks projesine 2017 yılında başlayacak.

Gülman Grup, Bodrum’da toplam 3 projeye arsa bedeli hariç, 65 milyon dolar yatırım yapacak.

Bodrum’da 10 milyon metrekare arazisi bulunan Ağaoğlu, bir turizm şehri kurmak için çalışmalara başladı. Projenin içinde villa, konut, çok sayıda otel, alışveriş merkezi, kongre salonları ve golf sahaları olması planlanıyor.

Seba İnşaat 20 villadan oluşan ve 50 milyon dolar yatırım değerine sahip olan bir projesini Küçükbük’te hayata geçirecek. 40 ikiz villadan oluşan 20 milyon değerindeki projesini ise Gündoğan’da yapacak.

Ofton İnşaat Bodrum’da Elysium Miramar projesini yapacak. 500 dönümden oluşan bir adada lüks villalar olacak.

Bodrum’da üç arazisi bulunan MAR Yapı, ilk etapta Gündoğan’daki 87 bin metrekarelik arazide bir proje geliştirmeyi planlıyor.

Altunbüken Holding 150 dönümlük Bodrum Mazı arazisinde, 120 yatlık marina, 110 adet villa ve 200 yataklı otelden oluşan RELUX Marina&Spa adlı proje için çalışmalarını sürdürüyor.

Aksoy Holding’in ilk konut projesi Epique Island Bodrum’un yeni gözdesi Yalıkavak Tilkicik Koyu’nda hayata geçiriliyor. 126 dönüm büyüklüğündeki yarımada üzerinde yer alan projede; 3 farklı tipte 75 müstakil villa, 150 tekne bağlama kapasiteli bir marina, 50 süitten oluşan butik otel yer alıyor. Yatırım maliyeti 250 milyon dolar olan projede, villaların ortalama metrekare satış fiyatı 8 bin Euro. Epique Island projesinde teslimlerin 2017 yazında yapılması planlanıyor.

Bodrumlulardan tepki 
Koylarda gerçekleştirilen inşaat çalışmalarının hafriyatlarının denize dökülmesi ve ağaçların kesilmesinden şikayetçi olan Bodrum halkı konuyla ilgili 20 bine yakın imza topladı. Bodrum kent konseyi tarafından yürütülen kampanyada şu üç maddeye imza atıldı: 

1) Kamuya, hazineye ve yerel yönetimlere ait doğal varlıkların (orman, mera ve makiliklerin; sulak alanların, kıyıların; doğal ve tarihi SİT alanlarının; kurum ya da kişilere tahsis edilmesine, imara açılmasına karşıyım.

2) İmara açılmış alanlarda, imar planlarında belirtilen kurallara ve notlara harfiyen uyulmasını, her ne sebeple olursa olsun değişiklik yapılmamasını istiyorum.

3) Yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının iradesine rağmen; siyasi iradelerin kent kimliğini değiştirecek planlama ve girişimlerde bulunmasına karşıyım.