Bodrum'da arka arkaya deprem paniği

Bodrum merkezli depremlerin sayısı özellikle son günlerde bir hayli artış gösterdi. Son olarak bu sabah 10.43'te meydana gelen ve USGS'nin 5.3 olarak açıkladığı sarsıntı, yerleşim bölgelerinde yoğun olarak hissedildi.

Bodrum'da arka arkaya deprem paniği

Bodrum, son günlerde arka arkaya yerleşim bölgelerinde ve civar kentlerde hissedilen depremlerle sarsılıyor. Son olarak bugün Amerika Jeolojik Araştırma Merkezi tarafından 5.3, Kandilli tarafından 5.1 ve AFAD tarafından ise 4.9 olarak açıklanan şiddette sarsıntı bölgede panik yaşanmasına neden oldu.

Bodrum depremlerinin sıklığı artıyor

20 Temmuz 2017 tarihinde gece 00.40 sularında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki sarsıntının ardından Bodrum Yarımadası'ndaki sarsıntıların sayısında ciddi artışlar yaşanmaya başlandı. Bölge sakinleri özellikle son bir kaç günlük süre içinde gece ve gündüz saatlerinde çok sayıda şiddetli sarsıntıya tanıklık edildiğini belirtiyor. 

Son sarsıntı korkuttu

Arka arkaya yaşanan bir dizi sarsıntı içinde en çok korkutanı bugün 10.43 sularında gerçekleşti. Bağımsız bir deprem olarak kaydedilen sarsıntıya ilişkin kurumlardan ilk etapta farklı tahminler gelmeye başladı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan verilere göre Merkez üssü Pınarlıbelen olan depremin büyüklüğü 5.1 olarak gerçekleşti. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı-AFAD tarafından 4.9 olarak açıklanan depremin büyüküğüne ilişkin olarak Amerika Jeolojik Araştırma Merkezi-USGS'nin büyüklük açıklaması ise 5.3 oldu. Kandilli Rasathanesi verilerine göre, deprem yerin 1.6 kilometre derinliğinde gerçekleşirken, AFAD verilerine göre derinlik 9.09 kilometre olarak açıklandı. 

Sabah saatlerinde Gökova'da yaşanmıştı

Bu sabah saatlerinde Gökova Körfezi açıklarında meydana gelen bir diğer deprem de ciddi bir paniğe neden oldu. Muğla'nın Bodrum ilçesi Gökova Körfezi açıklarındaki bu deprem ise 4.3 olarak ölçülmüş ve sabah saat 04.46'da medana gelmişti. Bu depremin de yerin 17.49 kilometre derinliğinde meydana geldiği açıklandı. 

Panik yaratan yeni sarsıntı

Turistlerin tatil planlarını yarıda kesmesi nedeniyle turizme ağır darbe vuran 20 Temmuz depreminin ardından meydana gelen bu deprem de bölge halkı üzerinde paniğe neden oldu. Depreme ilişkin olarak sosyal medyada yapılan yorumlarda "Çok fazla sallandık", "Bodrum yeniden sokakta", "sağlam salladı" gibi yorumlar yer aldı. Sarsıntının Bodrum Yarımadası'nın dışında Aydın, Didim ve Marmaris'te de hissedildiği açıklandı. 

Sarsıntılar Bodrum turizmini nasıl etkileyecek?

Diğer taraftan yaşanan sarsıntıların bir diğer olumsuz etkisi ise turizm sektöründe yaşandı. 20 Temmuz sarsıntısının ardından çok sayıda turistin programlarını yarıda keserek, yaşadıkları kentlere geri döndükleri ve rezervesyonlarını da iptal ettiği görüldü. Turizmciler zaten var olan kriz ortamında depremin etkisinin ağır olarak hissedileceğini belirtmişti. Yaşanan son depremin böylesi bir sonuca yol açıp açmayacağı ilerleyen günlerde belli olacak.