Bodrum'da sudan ucuz Roma Kilisesi

İşadamı Fırat Özbaşar 10 yıl önce satın aldığı araziyi, içindeki 1.800 yıllık Rum Kilisesi ile birlikte satışa çıkardı. Özbaşar, 4 villanın da yer aldığı alan için 4 milyon TL istiyor

Bodrum'da sudan ucuz Roma Kilisesi

İş adamı Fırat Özbaşar, bundan 10 sene önce Bodrum'da yaptığı bir inşaat işi sonrasında aldığı 1967 metrekarelik arsayı satışa çıkardı. 4 villanın yer aldığı bu arazinin ilgi çekici yanı ise, 1.800 yıllık geçmişe sahip Gara Rum Kilisesi'ni barındırması. Özbaşar, 4 villa ve Gara Kilisesi'nin de içinde bulunduğu bu araziyi 4 milyon TL'ye satışa çıkardı.

Arazinin içindeki antik yapı: Özgün ve korunması gereken kültür mirası
Özbaşar'ın satılığa çıkardığı arazi Bodrum'un Bitez beldesinde yer alıyor. İ.S. II ya da III. yüzyıllardan kaldığı tahmin edilen Geç Roma Dönemi'ne ait Kilise ise, 1986 yılında Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından tescillenmiş durumda. Bu yıllarda Ege Üniversitesinden bilim insanları tarafından yapılan incelemelrde, söz konusu kilisenin kültür, arkeoloji ve sanat tarihi açısından özgün ve önemli kalıntılar içeren bir değer olduğuna hükmedildi. Hazırlanan raporda, Kilise'nin onarımı ve restorasyonunun ardından turizme kazandırılması gerekliliğine de dikkat çekilmişti. 

 

Bodrum'da sudan ucuz Roma Kilisesi

 

Antik sembollerle bezeli sudan ucuz Roma Kilisesi
Bitez Kilise'si diğer taraftan farklı tarihsel kalıntılarla çevrelenmiş durumda. Hemen yanında bulunan dev su kuyusu, su sarnıcı ve su kanallarının yanı sıra bir de ibadet odası bulunuyor. Din adamları için hazırlanan iki küçük yaşam odası barındıran bu kilisenin yüksekliği ise 8 metre düzeyinde. Kilise'nin en ilginç yönü ise duvarlarındaki bezeme ve semboller. Mısır'dan getirildiği tahmin edilen mozaik taşlarla 4 yunus ve 1 kılıç balığı motifi işlenmiş durumda. Diğer taraftan bu yapı gamalı haç motifi içeriyor. 

İşadamı Özbaşar'ın maddi anlamda zor duruma düştüğü için araziyi satışa çıkarıldığı öğrenildi.