Boğaz geçişinde aslan payı özel sektörün

2017 yılının ilk 5 ayında İstanbul Boğazı'nı kamuya ait köprüleri kullanarak geçen 52.9 milyon adet araçtan elde edilen gelir 149 milyon TL oldu. Özel sektör geçişini kullanan araç adedi açıklanmadı ancak bu yatırımlara 466.5 milyon TL ödeme yapıldı

Boğaz geçişinde aslan payı özel sektörün

2017 yılının ilk 5 ayında kamuya ait köprüleri kullanan araçlar ve bu geçişlerden elde edilen gelirler geçen hafta içinde açıklandı. Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre 2017 yılının Ocak-Mayıs döneminde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kullanan toplam araç sayısı 52 milyon 962 bin 678 adet oldu. Bu araçlardan Hazine'ye aktarılan ücret ise 149 milyon 152 bin 629 TL olarak belirlendi.

Özel sektör geçişlerine aktarılan kaynak
Aynı dönem içinde özel sektör tarafından üstlenilen Yavuz Sultan Selim ve Avrasya Geçişi gibi projelerden geçen araç sayısına ilişkin açıklama yapılmadı. Ancak geçiş garantisi sistemi ile çalışan bu iki mega projeye ödenen bedelin 466 milyon 590 bin TL olarak belirlendiği açıklandı. Böylece kamuya ve özel sektöre ait köprü ve geçiş sistemlerine ödenen Ocak-Mayıs toplamı ise 615 milyon TL seviyesine ulaşmış oldu. 

Özel sektör geçişleri ve garanti sistemi
Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli'nden geçen araç sayısına yönelik hesaplama ise, geçen araç sayısıyla ilgili net açıklama yapılmadığı için geçiş garantisi rakamları üzerinden yapıldı. Buna göre, 2017 yılının ilk 5 ayında Yavuz Sultan Selim Köprüsü'dn 20 milyon 250 bin, Avrasya Tüneli'nden ise 10 milyon 275 bin adet araç geçişi garanti sistemi bazında özel sektör kuruluşlarına 466 milyon 590 bin TL ödeme yapıldı. Bu durumda da bu bedelin ne kadarının geçen reel araçlardan, ne kadarının da Hazine tarafından karşılandığı ise hesaplanamıyor.

Yıl sonuna dek köprülerden geçişe 1.5 milyar TL harcanacak
Hürriyet'te yer alan Ceyhun Kuburlu imzalı habere göre 2017 yılının ilk 5 ayındaki rakamdan hareketle yıl sonu itibarıyla Boğaz Geçişi için harcanan toplam bedel 1.5 milyar TL seviyesine ulaşacak.