Boğaz mesafesi daha da küçülecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Emirgan'ın ardından yeni bir "kazıklı yol" için harekete geçti. Proje Çubuklu ile Kanlıca arasında hayata geçirilecek

Boğaz mesafesi daha da küçülecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi, Çubuklu-Kanlıca arasındaki mesafenin Boğaz suyu üzerinde genişletilmesine yönelik çalışmalarına başladı. Emirgan'ın ardından hayata geçirilecek olan deniz üstü/kazıklı yol projesiyle birlikte İstanbul Boğazı'nın küçülme süreci de sürmüş olacak. 

Boğaz'ın üzerinden yeni bir yol
Kazıklı yol yöntemiyle Boğaz suyuna doğru 10 metrelik genişlemeye yol açacak olan proje, Çubuklu İskelesi'nden başlayacak ve Kanlıca'ya kadar devam edecek. Toplam uzunluğu 1.2 kilometre olacak olan yolun daha sonra Beykoz'a kadar uzatılması planlanıyor. Çubuklu-Beykoz otoyolunun ise 3 kilometreyi bulması planlanıyor. 

 

İstanbul Boğazına atılmış yeni bir

 

Emirgan'da sona gelindi
İstanbul Boğazı'nda kazıklı yol yöntemi ile hayata geçirilen projelerden biri olan Emirgan'da da sona yaklaşıldı. Sahil yolunun Boğaz'ın içine 8 metrelik genişlemesine yol açan proje sahil bandı boyunca 119 araçlık otopark cebi de içerecek.

Boğaz trafiği için ekolojik tahribat
Boğaz'ı genişletme çalışmaları uzun zamandır çevreci örgütler tarafından eleştirilmekteydi. Projede vatandaşlar için "yürüyüş yolları" kısmı ön plana çıkartılmasına rağmen,deniz kıyısı alanındaki canlılar ve doğal kıyı çizgisi gibi önemli hususlarda herhangi bir çözüm önerisi sunulmadı. Kazık çalışmaları nedeniyle "tarihsel" dokuya verilen zararlar da eleştirilerin bir diğer boyutunu oluşturdu. En dikkat çekici tarihi hasar ise, Çubuklu İskelesi'nde yer alan Seyir Hidrografi ve Osinografi Daire Başkanlığı'nın yanındaki tarihi çeşmenin yerle bir edilmesi oldu.