Boğaz mesafesinde korkutan küçülme

İstanbul Boğazı'nın iki yakası, "yer kazanma" çalışmalarıyla giderek daraldı. Emirgan Sahil yolundaki düzenlemelerle birlikte Boğaz'ın iki yakası birbirine 8 metre daha yaklaştı.

Boğaz mesafesinde korkutan küçülme

İstanbul Boğazı'nın iki yakasında, çeşitli nedenlerle suyun üzerine inşa edilen dolgular yüzünden büyük bir mesafe kaybı yaşanmaya başlandı. Son olarak Emirgan sahilinde yapılan düzenleme, iki yaka arasındaki deniz mesafesini 8 metre daha yaklaştırdı. 

Boğazın suyunun betonla imtihanı
Hürriyet Gazetesi'nden Fatma Aksu'nun haberine göre, yer kazanma çabaları Boğaz'ın giderek daralmasına neden oldu. 17. yüzyılda Dolmabahçe Sarayı'nın üzerinde bulunduğu büyük koyun doldurulma çalışmalarıyla başlayan işlemler dizisi bugün korkutucu boyutlara ulaştı. Halen İstanbul Boğazının birbirine en yakın deniz mesafesi, 698 metre ile Anadoluhisarı-Rumeli Hisarı çizgisi üzerinde bulunuyor

Boğaz mesafesinde korkutan küçülme

İstanbul Boğazı doldurma projeleri
Avrupa yakasındaki kara uzunluğu 55, Anadolu yakasındaki kara uzunluğu ise 35  kilometre olan İstanbul Boğazı, 1950'li yıllarda başlayan genişletme çabalarıyla bir hayli daralmış durumda. 1956 yılında Emirgan Sarıyer sahil yolu genişletme çalışmalarıyla başlayan süreç, 1988 Üsküdar-Harem yolu ile devam etti. Yine 1988 yılında Çayırbaşı -Sarıyer ikinci kazıklı yolu, betonlaşmanın 22 metre daha Boğazın sularına girmesine neden oldu. Kuruçeşme-Arnavutköy arasındaki 720 çelik kazık üzerine oturtulan 1200 metrelik yol da yine 1988 yılında yapıldı. 

Son 5 yılda artan ivme
2005 yılı ise, Çubuklu-Kanlıca Sahil yolu projesi kapsamında Beykoz sahilinin denize doğru 10 metre genişlemesine neden oldu. Aynı sene içerisinde de Sahil Güvenlik Komutanlığı için Telli Baba koyu dolduruldu. Son 5 yılda ise Boğaz'ın sularına yayılan beton oranında büyük bir artış kaydedildi. 2011'de İstinye Tarabya koylarının teknebpark haline gelişi ve İstinye Tarabya koyunun platformlarla doldurulmasını ardından, Garipçe'ye de dev bir dalgakıran ve liman projesi çalışmalarına balandı. 2014 yerel seçimlerinin ardından da Emirgan kesiminde yürütülen çalışmalarla boğazın iki yakası 8 metre daha kaybetmiş oldu.