Boğaziçi kendi elektriğini üretecek

Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe yerleşkesi, rüzgar enerji santrali ile dünyanın kendi enerjisini üreten ilk üniversite kampüsü ünvanını kazandı

Boğaziçi kendi elektriğini üretecek

Boğaziçi Üniversitesi Rüzgar Enerji Santrali projesi kapsamında, 27 Aralık 2014 tarihinde elektrik üretimine başlayan Rüzgar Elektrik Santrali, Kilyos Sarıtepe Kampüsü'nün tüm enerji ihtiyacını karşılayacak. 

Boğaziçi Üniversitesi'nden açıklama
Rüzgar Elektrik Santrali ile ilgili bir açıklama yapan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu,  

'Sarıtepe kampüsümüzün üniversitemiz bünyesindeki yerini farklı bir boyuta taşıyan bu proje ile sürdürülebilir yaşam alanları yaratma yolundaki kararlılığını bir kez daha göstermiş oldu.' ifadesini kullandı. Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi ve Proje Koordinatörü Emre Otay da, enerji santrali yapım çalışmalarının yanı sıra mühendislik araştırmalarına odaklanıldığını belirterek: 'Öncelikle türbine ve etrafına yerleştirdiğimiz sensörlerle mekanik, geoteknik ve çevresel verilerin yanı sıra enerji üretim ve tüketimini izleyeceğiz. Buradan öğreneceklerimiz ışığında rüzgar enerji santrallerinin sürdürülebilirliğini araştıracağız.' dedi. 

Yıllık üretimin yüzde 40'ını karşılayacak
Kilyos'ta yer alan Sarıtepe Kampüsü'ndü 1 MW'lık rüzgar türbini sayesinde yıllık elektrik tüketiminin yüzde 40'ı kadarının üretileceği belirtildi. Bu sayede yılda 900 ton karbon salınımı ve 1 milyon kWh enerji ve 400 bin TL tasarruf hedefleniyor.