Bölgesel dokuya uygun konut üretilsin

Uzaltaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, turizm bölgelerinin 'doğal ve tarihsel' dokusuna uygun konutlar inşa edilmesi gerektiğini söyledi

Bölgesel dokuya uygun konut üretilsin

Bodrum'da Primex AŞ ile Park Azur Torba Villaları'nı inşa eden Uzaltaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, yerli yatırımcılar kadar, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancıların da Anadolu'ya özgü yapılarda oturmak ve buranın kültürünü yaşamak istediğini kaydetti. Yöre sahillerinde 'muhteşem yapı kimliklerinden' uzak, değişik mimari formların 'arabesk' bir görüntü oluşturduğuna dikkat çekti.

Pala: 'Bodrum'un tarihi dokusunu koruduk'
Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde üretilen projelerdeki satış başarılarını, sahil yörelerinde de tekrarlamak istediklerini vurgulayan Pala: ' Sahil yörelerinde yaptığımız araştırmalarda ne yazık ki ihtiyaçlardan çok uzak, sadece 5-6 ay kalınacağı düşünülerek son derece kalitesiz, basit ve kimliksiz yapılar olduğunu belirledik. Bodrum'daki Park Azur Torba Villaları'nı üretirken hem Ankara, hem İstanbul hem de yöre halkının taleplerine göre, Bodrum'un tarihi dokusunu, günümüzün modern mimarisi ile harmanlayarak hayat geçirdik. Projemizde yer alan asırlık çam ağaçlarının birine bile dokunmadan gerekirse villaların yerini değiştirerek, ahengi koruduk.' şeklinde konuştu. 

Konut sektörü turizme katkı yapabilir
Pala, sektörün tüm aktörlerinin Türk turizminin ve ekonomisinin geleceği adına özellikle sahil yörelerindeki gelişigüzel yapılaşma ile geri dönüşü imkansız, kimliksiz kentlerin oluşumuna engel olması gerektiğini vurgulayarak, 'Anadolu zengin bir kültüre sahip. Proje üreten biz işadamları el birliği ile bu kültürü yaşatacak, geliştirecek . hamleler yapmalıyız. Biz Uzaltaş olarak elimizi taşın altına koymaya her zaman hazırız' dedi.

 Park Azur Torba Villaları

İki farklı tipte 17 villa

Park Azur Torba projesinde iki farklı tipte 17 villanın bulunduğunu ifade eden Pala, özel tasarımlı lüks villaların her kolaylığı sağlamak üzere tasarlandığını bildirerek sözlerine şöyle devam etti:

'Park Azur Torba villalarında, dört dörtlük bir tatil köyünde bulunabilecek her türlü ayrıcalık ev sahiplerine özel olarak kurgulandı. Havaalanına 25 kilometre, şehir merkezine ise 5 kilometre uzaklıkta konumlanan, berrak denizi ve tertemiz sahiliyle dikkati çeken Park Azur Torba villalarında, bir adet özel yat iskelesi ve tüm villaların kullanabileceği yat bağlanacak alan bulunuyor. Ayrıca tüm villalarımız yüzlerce yıllanmış çam ağacının yer aldığı yemyeşil orman içinde yer alırken, her birine özel 75 metrekare yüzme havuzları da bulunuyor. Peyzaja da ayrı özen göstererek tatil keyfini konfor ve lüksle birleştirdiğimiz Park Azur Torba projemizde şuan sınırlı sayıda villalar kaldı.'