Bolu'nun tarihi arastasında yıkım tehdidi

Bolu Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Osmanlı döneminden kalma tarihi çarşıyı yıkım kapsamına aldı. Mimarlar Odası girişime tepki gösterdi

Bolu'nun tarihi arastasında yıkım tehdidi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bolu Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamına alınan ve yıkımı öngörülen Osmanlı döneminden kalma tarihi çarşının yıkımına tepki gösterdi. Tarihi arasta yapısının yıkımına ilişkin olarak bir açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Belediye'nin tarihi değerleri korumak yerine yıkımının tercih edilmesini eleştirdi.

Bolu Beyi göndermesi
Bolu Belediyesi'nin Kentsel Dönüşüm adı altında tarihi arastayı yıkarak, bölgede yapılaşma ve yoğunlaşmayı tercih ettiğini söyleyen Candan: "Ankara Şube’nin coğrafyasında bulunan Bolu’daki tarihi yapıların korunmak yerine yıkılması sürecini kabul etmiyoruz.  Bolu Belediyesi Bolu Beyi gibi davranmamalı" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı davasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi görüşecek... Ayrıntılar için tıklayın...

Osmanlı döneminden kalma arasta yıkım tehdidi altında
Söz konusutarihi yapının Posta Caddesi üzerindeki 77 ada, 15, 16,17 ve 21 nolu parsel üzerinde bulunan ve 4 yapı şeklinde bir arada durduğunu ve geleneksel Osmanlı arasta mimarisinin teknik özelliklerini taşıdığını belirten Candan, bu yapı üzerindeki iki katlı tarihi dükkanların yıkımına izin vermeyeceklerini belirtti. Candan, arastanın yıkımının tarihi ve kültürel mirasın yok olması anlamına geldiğini ve Osmanlı'dan kalan kültürel varlığın yıkımına müsade etmeyeceklerini vurgulayarak:

"Tescili olan Yıldırım Beyazıt Cami’sine, Sultan Hamamı ve Süreyya Otel’e cephe veren Osmanlı Arastası aynı dönemin kültürüdür. Belediye  yapıları koruyup tescil ettireceğine yıkımı için uğraşıyor. Riskli yapı adı altında ecdatlarının eserini bile yok etmek istiyorlar." dedi.

Candan,konuyla ilgili olarak bir rapor hazırladıklarını ve İçişleri Bakanlığı'na da göndereceklerini belirtti ve koruma kurulu ile hükümeti görev davet etti.