Bomonti'nin değeri giderek artıyor

EVA Gayrimenkul tarafından yapılan bir araştırma Büyükdere ve civar semtlerin, son üç yılda yüzde 74'lük bileşik değer artışına tanık olduğunu ortaya koydu.

Bomonti'nin değeri giderek artıyor

EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından yürütülen bir araştırma son yıllarda Büyükdere Caddesi ve çevresindeki semtlerin konut sektörü açısından ciddi bir hareketlilik yaşadığını ortaya koydu. Araştırmaya göre,bölgede ikamet etmekte olan üst gelir grubuna ait nüfus profilinin yoğunluğu nedeniyle hızlı bir gelişim kaydediliyor. Sonuçları açıklayan EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bölge tercihlerinin özellikle rezidanslardan yana olduğunu ve iş merkezi ve ticaret merkezlerine de yoğun ilgi gösterildiğini belirtti. 

Bölge projelerinin tamamı A+ ve A
Bölgenin en dikkat çekici artışının Bomonti bölgesinde yaşandığını, semtte son 5-6 yıldır inşaat şirketlerinin arsa satın almak ya da kat karşılığı markalı proje geliştirmek gibi yöntemlerle çalışmakta olduğunu vurgulayan Yazıcı: "Bölgede hâlâ bir miktar arsa stoğu var; bu nedenle yeni projeler geliştirilebiliyor. Bölge değerinde artış yaşanıyor." dedi. Bölgede incelenen projelerin A+ ve A sosyo ekonomik grubu hedefleyen bir nitelik taşıdığını da söyleyen Yazıcı genel tercihin rezidans tarzı olduğunu ve projelerin tamamında sosyal alanlara geniş bir yer ayrılmış bulunduğuna dikkat çekti.

Yazıcı, 2013 yılında yüzde 8 oranında değer kazanan bölgenin 2014 yılında yüzde 31 ve 2015'te de yüzde 23 değer kazandığını belirterek: "Son üç yıllık bölge değerlenmesine bakıldığında markalı projelerde son üç yıllık bileşik değer artışı yaklaşık %74 gibi bir ortalamaya ulaştı Bununla birlikte İstanbul genelinde değer artışı açısından bölgenin 34 bölge içinde 13'üncü sırada yer aldı..." ifadelerini kullandı

Bölgede markalı konut proje fiyatları metrekare başına 5.000 TL'den 38.000 TL'ye kadar değişen fiyat aralığında satışa sunuluyor.