Borcunu düzenli ödeyen kiracı daha avantajlı

Coldwell Banker ve Findeks işbirliği ile geliştirilen "Findeks Kredi Notu" sistemi ile borcunu düzenli olarak ödeyen kişiler yeni kiralamalarında depozito ve teminat verme konusunda avantajlarını belgeleme şansına kavuşuyor.

Borcunu düzenli ödeyen kiracı daha avantajlı

Coldwell Banker ve Findeks iş birliği ile hayata geçirilen "Findeks Kredi Notu" sistemi, emlak sektörüne önemli bir katkı sunuyor. Sistem kişilerin daha önceki yükümlülüklerine ilişkin depoladığı bilgileri yeni işlemler için hazır hale getirerek kolay ulaşılabilir bir yapı oluşturuyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kredi Kayıt Bürosu Stratejik Planlama ve Kurumsal İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Koray Kaya sistem ile kiralarını düzenli ödeyen kişilerin önemli bir avantaj elde edeceklerini vurguladı.

Kirasını düzenli ödeyen kiracı daha avantajlı
Fuatpaşa Yalısı'nda düzenlenen ve Kredi Kayıt Bürosu ev sahipliğinde gerçekleştirilen iftar yemeğinde konuşan Koray Kaya, Findeks Kredi notunun emlak sektörünün önemli bir parçası haline geldiğini belirterek, kişilerin borç ödeme eğilim ve alışkanlıklarından hareketle oluşturulan veri tabanının 1 ile 1.900 arasında değişen bir not dökümünden oluştuğunu söyledi. Kaya, kişinin borcuna sadık olup olmadığının anlaşıldığı sistemin, düzenli ödeme yapan kiracı adayları için bir avantaj içerdiğini vurgulayarak:

"Findeks Kredi Notunun emlak sektöründeki yerine inanan ve bu konuda destekleyici ifadeleri ile yanımızda olan İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası ve TÜSODER’e gönülden teşekkürlerimizi iletiyoruz." dedi. 

Findeks işbirliği ile geliştirilen sistemin, gayrimenkul danışmanları ve brokerlara destek sunmaya devam ettiğini söyleyen Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş da,.

"Geçmişte kişileri tanımak önceden pek de mümkün değildi. Ancak Findeks Kredi Notu sayesinde kiracıların ödeme performansı hakkında bir öngörüde bulunabiliyoruz. Böylece kirasını zamanında ödemeyenlerin yaşatabileceği maddi manevi kayıpların da önüne geçebiliyoruz." dedi.