Bornova metrosu için geri sayım

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2008 yılında arazi zemininin kumlu olması ve üzerindeki binalar için risk oluşturması gerekçeleriyle ertelediği Bornova Metro ihalesine 2015'te teslim alacak.

Bornova metrosu için geri sayım

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2008 yılında arazi zemininin kumlu ve killi olması gerekçesiyle ertelediği Bornova Metro ihalesini 2015 yılı içerisinde teslim alacak. Belediye, arazinin yumuşaklığının tünel inşaatının üzerinde yer alan binalar için risk oluşturacağı gerekçesiyle Metro istasyonu ile 1163 metrelik tünelin yapımını ileri bir tarihe ertelemişti.

İzmir için kritik yatırım
İzmir toplu ulaşımının en kritik merkezlerinden biri olan İzmir Metrosu Bornova hattı tünelinin yapımına 8 yıl aradan sonra devam edilmesine olanak verecek olan kararla ilgili çalışmalar şimdiden başladı. 2007 yılında yapımına Ege Üniversitesi Hastanesi karşısındaki Bornova İstasyonu'ndan başlanan Metro inşaatı 2008 yılında, kumlu arazinin üzerindeki evler için risk oluşturacağı gerekçesiyle durdurulmuştu. Çalışmayı yürüten firmanın uygulama projesini üstlenmeye razı olmaması, geri kalan kısmı üstlenen Bozoğlu'nun da inşaatı tamamlayamaması nedeniyle proje yarım kalmıştı. 2012 yılında ancak bitirilebilen projede, yapımı öngörülen Bornova Merkez istasyonu ve tüneli ise tamamlanamadı.

Bu yıl itibariyle metroyu Bornova'nın Merkez'ine uzatmak için uygulama ihalesine çıkan Büyükşehir Belediyesi, ihaleyi kazanan firmanın 2015 yılı sonuna kadar projeyi teslim etmesini bekliyor. Yapım ihalesi 2015 yılı içinde gerçekleştirilecek hattın tamamlanmasıyla birlikte Fahrettin Altay'dan Bornova Merkez'e 33 dakikada ulaşılabilecek.