Bosch Grubu kârını artırdı

Bosch Grubu 2014 yılında küresel satışlarını yüzde 6,2 oranında artırarak 48,9 milyar Euro'ya yükseltti

Bosch Grubu kârını artırdı

Bosch Grubu 2014 yılında küresel satışlarını yüzde 6,2 oranında artırarak 48,9 milyar Euro'ya yükseltti. Döviz kurunun etkilerinden arındırıldığında, satışlardaki büyüme yüzde 7,2 düzeyinde gerçekleşti.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner: 'Zorlu ekonomik koşullara rağmen, 2014 için ticari hedeflerimize ulaşmayı başardık. İnovasyon stratejimiz meyvelerini veriyor. Geçtiğimiz yıl boyunca elde ettiğimiz ticari başarı da bunu kanıtlar nitelikte. 2014 yılında, pazardaki konumumuzu ve birçok alandaki rekabet gücümüzü daha da geliştirdik.'

Ekonomik zorluklara rağmen Avrupa'da yüzde 2 büyüme
Avrupa'da, Bosch'un satışları bölgenin yaşamakta olduğu ekonomik zorluklara rağmen yüzde 2 civarında yükseldi. Bosch Grubu Asya Pasifik bölgesindeki sa-tışlarında yüzde 17 civarında büyüme kaydetti. Buradaki büyüme, döviz kurunun etkisinden arındırıldığında yaklaşık yüzde 20 düzeyine çıkıyor. Kuzey Ameri-ka'daki satışlarda bir önceki yıla göre yüzde 8,6 artış oldu.

Bosch Grubu'nun 31 Aralık 2014 itibarıyla dünya çapındaki toplam çalışan sayısı 290.000'e ulaştı. Bu, bir önceki yıla göre yaklaşık 9.100 kişilik bir artışa işaret ediyor.

Sektörlere göre gelişmeler
Ön rakamlara göre, daha önce Otomotiv Teknolojisi olarak adlandırılan Mobilite Çözümleri sektörü, kapsamlı bileşen, sistem ve hizmet portföyü ile pazarın iki ka-tının da üzerinde bir hızda büyümeyi başardı. Enerji ve Bina Teknolojisi'nin 2014 yılındaki satışları bir önceki yılın düzeyinde gerçekleşti. Tüketim Malları'nda, Bosch profesyoneller için elektrikli el aletleri ve ölçüm aletleri ile başarılı bir 2014 geçirdi. Endüstriyel Teknoloji sektörünün genel satışları 2013 yılına göre daha düşük olmakla birlikte, 2013 satış rakamlarının konsolidasyonun etkisinden arın-dırılmasından sonra, rakamlar nispeten daha yüksek gerçekleşti.