Boya sektörü Avrupa üçüncülüğüne koşuyor

Türk boya sektörü, 3 milyar doları aşan büyüklüğü ile Avrupa’nın en büyük 3’üncü sektörü olma yolunda hızla ilerliyor

Boya sektörü Avrupa üçüncülüğüne koşuyor

19 Şubat 2014 / emlakwebtv
Avrupa pazarında daralma devam ederken, Türk boya pazarı gelişimini sürdürüyor. Kişi başına boya tüketimi halen gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olan Türkiye’de, ekonomik büyüme ile birlikte gelir seviyesi ve nüfustaki artış özellikle inşaat ve sanayi kategorisinde sektörün büyümesini hızlandırıyor. Üretimden hammadde ve yan sanayiye, kendi ekosistemini yaratan Türk boya sektörü, Avrupa’nın da en büyük oyuncularından biri. Rusya ve Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika çemberindeki kilit konumu Türk boya sektörünü bölgesinde ayrıcalıklı bir yere taşırken, Avrupa’da pazarın doyma noktasına gelmesi de Türkiye’nin cazibesini artırıyor.

Türk boya sektörünün gelişimini sürdürmesi ve uluslararası pazarlardaki yerini güçlendirmesi amacıyla Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) öncülüğünde iki yılda bir hayata geçirilen paintistanbul Boya Sanayi, Hammadde ve Yardımcı Maddeler Fuar ve Kongresi’nin bu yıl üçüncüsü düzenleniyor. 23 – 25 Ekim 2014 tarihlerinde CNR Expo İstanbul’da yapılacak fuar ve kongreye, Türkiye’nin yanı sıra çevre ülkelerden de firma ve ziyaretçilerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

Paintistanbul’un teması “Daha iyi bir gelecek için”
Boyanın üretici ve hammaddeci olmak üzere iki temel ayağını aynı platformda buluşturan ve bu yönüyle dünyadaki benzerlerinden ayrılan Paintistanbul’un bu yılki teması, “Daha iyi bir gelecek için” olarak belirlendi. BOSAD ve CNR Expo işbirliği ile düzenlenen fuar; boya ve mürekkep üreticileri, hammadde tedarikçileri, araştırmacılar, üniversite ve ilgili akademik kurumlar, ekipman üreticileri, ambalaj, lojistik, sigorta ve banka kuruluşlarının karar mercileri ve ileri gelen temsilcilerini bir araya getirmeyi hedefliyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi uluslararası ticari heyetlerin fuarı ziyaret edeceği organizasyonlar da bu yılki fuarın gündeminde olacak.

Paintistanbul 2014 kapsamında, fuar ile eş zamanlı olarak sektörün dünya çapındaki isimlerinin konuşmacı olarak katılacağı uluslararası bir kongre de gerçekleştirilecek. Boya ihracatındaki katma değerin artırılmasında büyük önem taşıyan inovasyon konusunda sektöre ışık tutacak olan kongre organizasyonu için Vincentz Network ile sektörel partner ve destekleyici kuruluş olarak işbirliği yapıldı. Kongre için dünyaca ünlü stratejist, danışman ve iş düşünürü Peter Fisk de İstanbul’a gelecek ve açılış konuşmasını yapacak.