Bozcaada'ya referandum çözümü

Çevre Bakanı İdris Güllüce, yeni çevre planıyla birlikte imara açılması gündeme gelen Bozcaada ile ilgili kararın, yapılacak referandumun sonuçlarına göre alınmasını önerdi

Bozcaada'ya referandum çözümü

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Bozcaada'nın imara açılıp açılmayacağına referandum ile karar verilmesini önerdi. Güllüce, Esenler Oruç Reis Mahallesi'nde katıldığı kentsel dönüşüm toplamtısında yaptığı açıklamada, yeni çevre planıyla birlikte imara açılma tartışmalarına konu olan Bozcaada için referandum yapılmasını önerdi.

Bozcaada'da kıyamet koparılıyor
Açıklamasında Bozcaada ile ilgili spekülasyonları eleştiren Güllüce: 'Bozcaada'da kıyamet koparılıyor. Dün CHP'li vekiller gitmiş. Buradan para kazanılacak, kim kazanacak, neyi kazanacak? İnsanların konuştuğu sözün altını doldurarak konuşması lazım. 1/100000'lik plan yapılmış. Bu planda Bozcaada'nın neresinin nasıl olacağını nereden anlamışlar ki? Plan tekniği olarak bir kere o konuştukları mümkün olmaya bir şey. ' şeklinde konuştu. 

Bozcaada İmar Planı

Burada oturanlar karar versin
Konuşmasında, 100 binlik planlarda 'söylenen sözlerde iddia edilen şeylerin' görülemeyeceğini iddia eden Güllüce, bölgenin kaderine burada oturanların karar vermesi gerektiğini söyledi. Güllüce: ' Bizim bir önerimiz var. İkameti orada olan herkesin referandumuyla talep edilsin ve belediye başkanı bir plan yapsın. Bizim 100 bine de itiraz etsin bire bir uygularız. Vatandaş ne diyorsa o olsun. ' dedi. Belediye başkanının 'vatandaş istemiyor' ifadelerini de eleştiren Güllüce, 'Başkan, vatandaş istemiyor, diya ya, 'bu yüzbinler böylge değil' diye yürüyor ya milletvekili ile beraber, o vatandaşların istediklerini plana yansıtsın, biz de uygulayamı. Öyle boşuna konuşmanın da gereği yok.' dedi.