Brexit ve dövizdeki dalgalanma sektörü nasıl etkiler?

İngiltere'nin AB'den ayrılma referandumu BREXIT sonrasında para piyasalarında yaşanan dalgalanmayı değerlendiren Uğur Dumankaya, kararın sektör için bir fırsata dönüşebileceğini söyledi

Brexit ve dövizdeki dalgalanma sektörü nasıl etkiler?

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde ayrılma ya da kalma kararını belirleyen BREXIT referandumundan çıkan sonuçlar para piyasalarında dolar ve altın üzerinde ilk anda önemli bir etki yaptı. İngiltere'den gelen sonuçların kısa ve uzun vadede para piyasalarında etkili olması beklenirken, özellikle dolar ve sterlin üzerinde hareketliliğin gayrimenkul sektörüne yansımasının nasıl olacağı da tartışılmaya başlandı.

Uğur Dumankaya: "Sektör için bir fırsat oluşturulabilir"
İngiltere'nin kararı sonrasında para piyasalarında yaşanan dalgalanmanın inşaat sektörü üzerindeki etkileri hakkında bir açıklama yapan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, kısa vadede dolar ya da altından elde edilecek karların realize edilmesi aşamasında gayrimenkul sektörüne dönebileceğini söyledi. Dumankaya, BREXIT kararının kısa vadede finansal piyasalarda dalgalanmaya sebep olacağını belirterek:

"Türkiye’nin Brexit kararı sonrası stratejik ve ticari bir kaybı olmayacağını düşünüyorum. Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkelerin başında gelen İngiltere ile aramızda yeni ticari anlaşmalar söz konusu olacaktır" dedi.

Brexit ve dövizdeki dalgalanma sektörü nasıl etkiler?

Döviz hareketliliğinden doğan kâr sektöre dönebilir
Ekonomide yaşanan durgunluk ve bunu takip eden ticari risk endişesinin, kazanç odaklı hareket eden yatırımcıları harekete geçireceğini vurgulayan Dumankaya: "Bu kişiler elde edecekleri kârı gayrienkule yönlendirecekler. Bu ise sektör için bir fırsat anlamına gelir..." ifadelerini kullandı.