Bu arsa fiyatlarıyla ucuz konut zor

Artaş İnşaat Yönetim kurulu Başkanı Çetinsaya, arsa maliyetlerinin "konut fiyatlarına" etkisine dikkat çekti. Çetinsaya: "Bu maliyetle ucuz konut zor..." dedi.

Bu arsa fiyatlarıyla ucuz konut zor

Artaş Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, konut fiyatlarındaki yükselmenin "alt gelir grubu için ulaşılması imkansız" bir fiyat aralığı yarattığını söyledi. Fiyatların bu kadar yükselmesine üzüldüğünü belirten Çetinsaya: "Bu hiçbirimizin yararına değil. Fiyatlar ne kadar yükselirse, inşaat firmaları o kadar az insana ulaşır. Bu durum üzücü..." dedi. 

Arsa fiyatları uçuyor
Alt ve orta gelir grubunun ev satın alma arzusunun fiyatların geldiği aşama göz önüne alındığında imkan dahilinde bulunmadığını belirten Çetinsaya, metrekare fiyatının 3 bin 500 ila 400 aralığının tutturulması gerektiğini söyledi. Çekinsaya: " Biz inşaat maliyeti olarak bunu yapabiliriz ancak arsa maliyeti eklenince bunu gerçekleştirmek mümkün değil. Arsa sahipleri inanılmaz fiyatlar ile karşımıza çıkıyor. Maliyetlerimizin asgaride kalması lazım” diye konuştu. 

Kale konutlarının yüzde 90'ı satıldı
Kale'nin konut kısım projeleriyle ilgili olarak da bilgi veren Çetinsaya, bu kısımda satışların yüzde 90'ı bulduğunu ve Temmuz 2016 olarak açıklanan teslimlerin 3 ay önceye çekildiğini vurguladı. Çetinsaya, Topkapı'da yükselen projedeki 599 daire, 52 ofis ve 30 mağazaya gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirterek: 

"Ofislerin büyüklüğü 236 ile 1061 metrekare arasında değişiyor. Ofislerin metrekare fiyatı 9 bin liradan başlıyor. Büyüklükleri 99 ile 1182 metrekare arasında değişen mağazaların metrekare fiyatları ise 21 bin liradan başlıyor. " dedi.